Haber

3. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali İçin Geri Sayım Başladı

izmirBüyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer izmir Türkiye’yi bir kültür sanat kenti yapmak amacıyla üçüncüsü düzenlenen İzmir Uluslararası Sinema ve Müzik Festivali için geri sayım başladı. 16 Haziran’da sanatseverlerle buluşacak olan festivalin açılışı Elhamra Sahnesi’nde yapılacak törenle yapılacak. Festival süresince 7 mekanda 100 sinema gösterimi yapılacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İZFAŞ, İZELMAN ve Kültürlerarası Sanat Derneği iş birliğinde düzenlediği 3. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali, 16 Haziran Cuma günü Elhamra Sahnesi’nde yapılacak açılış töreniyle başlayacak. Yönetmenliğini Vecdi Sayar’ın yaptığı programda 100’den fazla sinema salonu gösterilecek. Şehrin farklı noktalarında seyirci ile buluşacak olan sinemalar, birbirinden değerli heyet üyeleri tarafından büyük beğeni toplayacak. 16 Haziran’da yapılacak açılış töreninde 3. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali Emek Ödülleri de sahiplerini bulacak. Açılış töreninde çevirmen ve yazar Sevin Okyay ile birlikte sinema tarihçisi Prof. Dr. Oğuz Makal emek ödülünü alacak.

Country Trilogy Jazz Projesi Dünya Prömiyerini Yapacak

Tarihi Elhamra Sahnesi’nde düzenlenecek 3. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali’nin açılış töreninde, Kasaba, Mayıs Sayısı filminin filmlerinden özenle seçilmiş 11 sahneden oluşan caz modüllerinden oluşan “İl Üçlemesi Caz ​​Projesi” sergileniyor. ve Altın Palmiye sahibi usta yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği Uzak. dünya prömiyerini yapacak. Konserde, projenin bestecisi piyanist Yiğit Özatalay’a saksafonda Barış Ertürk ve davulda Mustafa Kemal Emirel eşlik edecek.

İstinye Park Teras, Özgörkey Otomotiv, UNDP, Grand Plaza, Bahçeşehir Üniversitesi Çizgi Film Sinema ve Animasyon Bölümü, Fransa, İtalya, Almanya, Macaristan ve Vecdi Sayar başkanlığında İsveç konsoloslukları ve kültür merkezleri. Sinema gösterimlerinin ardından soru-cevap seansları, konserler, plak dinletileri ve usta söyleşiler yer alıyor.

10 SİNEMA KRİSTAL FLAMINGO İÇİN YARIŞACAK

Kristal Flamingoların bu yıl farklı branşlarda sahiplerini bulacağı ulusal yarışma heyecanına uluslararası bir boyut daha eklendi. 10 sinemanın yarışacağı uluslararası yarışma seçkisi, müzik ve dans dünyasına, müzisyenlerin yaşamlarına odaklanan ya da müziğin sinemanın ön saflarında yer aldığı yapımlardan oluşuyor.

3. İzmir Uluslararası Sinema ve Müzik Festivali Ulusal Yarışma jüri başkanlığını Zuhal Olcay yapacak. Jüri üyeleri Mehmet Açar, Mehmet Can Özer, Murat Kılıç, Vedat Sakman, Vuslat Saraçoğlu ve Zeynep Ünal’dır.

Festivalde bu yıl Kristal Flamingo için yarışacak 10 sinema şöyle:

Ayna Ayna (Belmin Söylemez), Barlar (Orçun Köksal), Bir Karın Hayatı (Kazım Öz), Iguana Tokyo (Kaan Müjdeci), Kabahat (Ümran Safter), Kar ve Ayı (Selcen Ergun), Karanlık Gece (Özcan) Alper), Yolda (Ömer Faruk Sorak), Kör Noktada (Ayşe Polat), Suna (Çiğdem Sezgin).

ULUSLARARASI YARIŞMADA 10 SİNEMA VAR

Uluslararası Yarışma heyetinin başında Macar yönetmen Krisztina Goda bulunuyor. Heyet üyeleri Alexandra Enberg, Pelin Batu ve Serdar Kökçeoğlu’dur. Uluslararası Yarış’ta Fransa’dan Arjantin’e, Avustralya’dan Pakistan’a, Hollanda’dan Gürcistan’a dünyanın farklı ülkelerinden 10 sinema yarışacak.

Yarışmaya katılacak filmler ise şöyle:

Carmen (Benjamin Millepied / Avustralya Fransa), Let The Dance Begin (Empieza el Baile, Marina Seresesky / Arjantin, İspanya) Davulcu (Drameri, Kote Kalandadze / Georgia) Divertimento (Marie-Castille Mention-Schaar / Fransa) Heart by Tribal Galaxy ( Omer Safa) Umar / Türkiye), Joyland (Saim Sadiq / Pakistan, ABD) Kapr Code / Lucie Kralova / Çekya, Slovakya) Habiszti -Çünkü! ( Habiszti – Csak ezert Is!, György Dobray / Macaristan) Gold of the Rhine (Rheingold, Fatih Akın / Almanya) Terezin (Gabriele Guidi / İtalya, Çekya, Slovakya).

FİLMLERİYLE ANILACAKLAR

Festivalde kaybettiğimiz usta isimler de sinemalarıyla anılacak. Geçtiğimiz yıl festivalin Ulusal Yarışma komitesi başkanlığını yürüten yönetmen Erden Kıral, 1 Mayıs Yürüyüşü için yaptığı müzikler ve birbirinden değerli sinema salonları ile tanınan besteci Sarper Özsan, ünlü sanatçı Dario Moreno ile tanınan İzmirli sanatçı Dario Moreno. plakları, filmleri ve sineması gibi hayat hikâyesi, geçen yıl aramızdan ayrılan büyük besteci Vangelis ve daha niceleri. Bir ay önce aramızdan ayrılan Japon besteci Ryuichi Sakamoto, festivalde filmleri gösterilerek anılacak.

Ustaya Saygı bölümünde dünya sinemasının usta isimlerinden Luchino Visconti’nin üç başyapıtı sinemaseverlerle buluşacak.

UZMAN FİLM YAPIMCILARINA ONUR ÖDÜLLERİ VERİLECEK

3. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali’nin her yıl sinemamıza katkı sağlayan ustalara verdiği Onur Ödülleri, bu yıl sayısız sinema ve tiyatro oyununda hayranlık uyandıran performanslar sergileyen çok yönlü sanatçı Zuhal Olcay’a ithaf edildi. , sesiyle izleyenleri büyüledi. Ödül, unutulmaz filmlerin müziklerine imza atan usta müzisyen Erkan Oğur, Fransız sinemasının önde gelen bestecilerinden Grégoire Hetzel ve Macar sinemasının Oscar ödüllü büyük ustası István Szabó’ya verilecek.

Zuhal Olcay, Erkan Oğur, Grégoire Hetzel ve István Szabó’nun unutulmaz filmleri festivalde seyirciyle buluşurken, Zuhal Olcay Ahmed Adnan Saygun Center’da gerçekleşecek bir konserle sahnede olacak ve unutulmaz müziklerini seslendirecek.

Her yıl düzenlenen Kültürlerarası Sanat Başarı Ödülü, İranlı yönetmen Bahman Ghobadi’ye verilecek. Ghobadi, Dört Duvar / The Four Walls ve Kimse İran Kedilerini Bilmiyor filmlerinin çekileceği festivalde özel bir söyleşi ile sinemaseverlerle buluşacak.

3 YILDA DİZİ MÜZİK ÖDÜLLERİ

3. İzmir Uluslararası Sinema ve Müzik Festivali, televizyon ve dijital platformlardaki yapım kalitesine katkı sağlamak amacıyla ilk yılında başlattığı Dizi Müzik Ödülleri’ni vermeye devam ediyor. Ulusal kanallarda ve dijital platformlarda yayınlanan dizilerin müzikleri ve şarkıları, televizyon yazarları ve müzisyenlerden oluşan seçkin jüri üyeleri tarafından değerlendirilecek ve bu alanda Kristal Flamingo Ödülleri’ne karar verilecek.

FESTİVALDEN YENİ ÖDÜLLER

Festivalin Ulusal Yarışma bölümünde bu yıl Sinema Yönetmenleri Derneği (FİLM YÖN) ve Sinema Kurgucular Derneği (SİYAD) Ödülleri sahiplerini bulacak. Festivalin bu yılki bir diğer özel ödülü de İzmir Kent Yönetim Kurulu Ödülü olacak. Nilay Kökkılınç başkanlığındaki Kent Yönetim Kurulu’nda sinema eğitimi almış İzmir İl Yönetim Kurulu üyeleri ile Gençlik ve Kadın Meclislerinden birer temsilci yer alıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi festivali kapsamında araştırmacı yazar Ali Can Sekmeç’in hazırladığı Türkiye Sinemasında Ses ve Müzik adlı kitap da okurlarla buluşacak. Festivalin afiş ve katalog tasarımını Nazlı Ongan, ödül tasarımını Sema Okan Topaç, jenerik sinema tasarımını ise Tabiat Arıkan yaptı.

FESTİVAL ŞEHRİN HER YERİNE YAYILACAK

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Institut français, Goethe Enstitüsü, İstanbul İtalyan Kültür Merkezi, Liszt Kültür Merkezi, Macaristan Ulusal Sinema Kurumu, İsveç İstanbul Başkonsolosluğu’nun destekleriyle gerçekleştirilecek festivalde, İstinye Park Teras ve Özgörkey Holding, 100’ü 7 gün boyunca 7 yerde yapılacak. Daha fazla film gösterilecek.

Tüm gösterimlerin ücretsiz olduğu festival mekanları; İstinyePark Teras Renk Sinemaları, Alhambra Tiyatrosu, Karaca Sineması, İzmir Fransız Kültür Merkezi, İzmir Sanat ve açık hava film gösterimlerinin yapılacağı Göztepe Vapur İskelesi’ndeki Kadifekale Vapuru.

DETAYLI PROGRAMA SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN ULAŞILABİLİR

Festivalin ödül töreni 21 Haziran akşamı İstinyePark Teras Renkli Sinemalar 4. Salon’da yapılacak. Ödül kazanan filmler 22 Haziran’da seyirciyle buluşacak. Ayrıntılı bilgiye festivalin sosyal medya hesaplarından (İzmirfilmmusicfest Instagram’da ve Facebook / @izmirfilmmusic Twitter’da) ulaşılabilir.

Kaynak: ANKA / Yerel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu