Haber

ABD’deki Harvard Ormanı’nda keşfedilen dev virüsler

ABD’nin Massachusetts eyaletinde, Boston’un batısındaki Harvard Ormanı’nda normalden daha büyük virüsler tespit edildi.

Science.org’un haberine göre Massachusetts’te yapılan araştırmada keşfedilen dev virüslerin bazı bakterilerin boyutlarına yakın, 2 mikrometreyi aşan boyutlarda olduğu belirlendi.

Araştırma kapsamında Boston’un batısındaki Harvard Ormanı’ndan alınan topraklar elektron mikroskobu ile incelendi.

Almanya’dan bilim insanları ile Max Planck Tıbbi Araştırma Enstitüsü ve Massachusetts Amherst Üniversitesi tarafından yürütülen araştırmada elde edilen bulguların, nispeten büyük olan bu parazit kümesinin bilinenden daha fazla ekolojik çeşitliliğe sahip olduğunu gösterdiğine dikkat çekildi.

Bu virüslerin çok daha karmaşık organizmaların genomlarından daha büyük ve 2,5 megabaza (nükleik asitlerdeki 1000000 nükleotitin eşdeğer uzunluk birimleri) ulaşan genomları barındırabileceği belirtildi.

DNA diziliminin çözülmesiyle pek çok türü belirlenen büyük boyutlu bu virüslerin, dünyadaki tüm virüslerin yaklaşık yüzde 97’sini barındırdığı varsayılan tortu ve topraklarda da bulunduğuna dikkat çekildi.

Muayenede sıradan virüslerde görülen 20 kenarlı ikosahedron (20 eşkenar üçgenin belirli açılarda bir araya gelmesinden oluşan) yapılarının yanı sıra kuyruklu, farklı benekli, çok katmanlı veya kanallı gövdelere sahip yeni virüsler tespit edildi.

Virüslerin alışılmadık özellikleri var

Araştırma ekibinin “Gorgon” morfolojisi olarak adlandırdığı çok sayıda tübüler uzantıya sahip virüslerin de tespit edildiği kaydedildi.

Bu virüslerin çoğu, değişen uzunluk, kalınlık, yoğunluk ve şekle sahip saç benzeri çıkıntılarla kaplı olarak tanımlandı.

Bulgular, virologların bu dev virüslerin içinde yaşadıkları hücrelerle nasıl etkileşime girdiği hakkında keşfedecekleri çok şey olduğunu gösteriyor.

Araştırma bioRxiv’de yayınlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu