İş

ABD’li iş dünyası devleri bağları güçlendirmek için Vietnam’ı ziyaret ediyor

Aralarında teknoloji devi Meta, havacılık lideri Boeing ve yenilenebilir enerji şirketi GE Vernova’nın da bulunduğu büyük bir ABD iş heyeti şu anda Vietnam’da bulunuyor ve Güneydoğu Asya ülkesine artan kurumsal ilgiyi yansıtıyor. ABD-ASEAN İş Konseyi tarafından organize edilen ve yaklaşık 50 şirketten oluşan ziyaret, ABD ile Vietnam arasındaki ilişkilerin geçen yıl geliştirilmesinin ardından gerçekleşti.

Geçen yıl Vietnam’ı ziyaret eden benzer büyüklükteki bir grubu yansıtan heyette Koch Industries, UL Solutions, Chubb, Roblox, ATMO ve AES gibi çeşitli şirketler yer alıyor. Bu firmalar fırsatları araştırıyor ve birçoğunun halihazırda önemli operasyonlara sahip olduğu bir ülkedeki varlıklarını genişletiyor.

Örneğin, Meta’nın platformu Facebook, Vietnam’da 60 milyonun üzerinde bir kullanıcı tabanına sahip ve bu da şirketin en büyük pazarları arasında yer alıyor. Boeing de 2023 yılında 50 adet 737 uçağının satışı için bir ön anlaşma imzalayarak Vietnam Havayolları ile bağlar kurdu.

İş misyonu Salı’dan Perşembe’ye kadar yerel yetkililerle temaslarda bulunurken, güvenlik şirketlerinden oluşan daha küçük bir grup da Pazartesi günü Vietnam Savunma ve Polis Bakanlıkları yetkilileriyle potansiyel iş girişimlerini araştırmak üzere görüşmelere başladı.

Bu haftaki ziyaret, ABD Başkanı Joe Biden’ın Vietnam ile özellikle yarı iletken sektöründe işbirliğini artırmayı hedefleyen daha güçlü ilişkileri vurgulamasının ardından gerçekleşti. Ancak organizatörler bu haftaki iş heyetinde hiçbir yarı iletken şirketinin yer almadığını belirttiler.

Vietnam’a odaklanılması, ABD’nin Güneydoğu Asya’daki daha geniş stratejik çıkarlarıyla uyumludur ve Amerikan özel sektörünün gelişmekte olan pazarlarla ekonomik bağları derinleştirme konusundaki kararlılığını göstermektedir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-selendi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu