Haber

Adana’daki depremde yıkılan Tutar Apartmanı’nda hayatını kaybedenler anıldı

Adana’da 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerde yıkılan Fiyat Apartmanı’nda hayatını kaybedenler anıldı.

Hayatını kaybeden 63 kişinin yakınları, yıkılan binanın bulunduğu alanda toplandı. Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi.

Alana 63 adet siyah balonlu sandalye ve karanfil bırakılırken, binada hayatını kaybedenlerin fotoğrafları ve pankartlar da yerleştirildi.

Apartmanın enkazı altında yaşamını yitirenlerin yakınları adına konuşan Yüksel Erdoğdu, bu anlamlı günde kendilerini yalnız bırakmayanlara teşekkür etti.

Erdoğdu, depremin herkesin hayatını bir gecede onarılmaz yaralar bırakacak şekilde değiştirdiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Çünkü büyük maddi ve manevi kayıplara neden olan deprem sevdiklerimizi, canlarımızı, anılarımızı, hikayelerimizi alıp götürdü. Şimdi yüreğimiz binlerce yarım kalmış hikaye ile dolu. 6’ya kadar anne babamızın ocağı olan apartman. aylar önce kardeşlerimizin, çocuklarımızın yaşadığı yer artık yok. Size de tarif edemeyiz. Aslında çoğumuzun hissettiği kocaman bir boşluk.”

Apartman yıkımıyla ilgili dava süreci hakkında da bilgi veren Erdoğdu, adalet arayışlarından asla vazgeçmeyeceklerini ve davadan vazgeçmeyeceklerini söyledi.

dava süreci

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesinde kurulan Zelzele Soruşturma Bürosu tarafından tamamlanan soruşturma sonucunda hazırlanan Tutar Apartmanı hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi, iddianamede binanın müteahhidi hakkında herhangi bir kovuşturmanın bulunmadığı belirtildi. Hüseyin Tutar, 2008 yılında vefat ettiğinden beri bir aya kadar hapis istemiyle dava açıldı.

16 Şubat’ta Adana’da meydana gelen depremde yıkılan binalardaki inşaat kusurlarıyla ilgili soruşturma kapsamında Tutar Apartmanları’nın teknik uygulama sorumlusu ve inşaat mühendisi Cüneyt Akkaya hakkında tutuklama kararı çıkarıldı. Kolonlardan alınan karotlar incelenmek üzere yapı ve zemin etüt laboratuvarına gönderilmiş ve yapılan çalışmalar sonucunda Tutar Apartmanlarının titreşim dayanım testinden geçmediği belirlenmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu