Ekonomi

Akfen Yenilenebilir Enerji halkın hizmetine sunuldu

Akfen Yenilenebilir Enerji’nin halka arzı için 8-9-10 Mart tarihlerinde talep toplanacak.

Güneş, su, rüzgar gibi yerli ve yenilenebilir kaynaklardan enerji üreten yaklaşık 700 MW’lık gücü ile sürdürülebilirlik alanında dünyanın ilk 30 şirketi arasında yer aldığı belirtilen Akfen Yenilenebilir Enerji’nin yüzde 33,5’i, Garanti BBVA Yatırım’ın lideridir. Bir konsorsiyum aracılığıyla halka sunulmaktadır. Kitap toplama tarihleri ​​8-9-10 Mart olarak belirlendi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının Türkiye ekonomisine kazandırılması için yatırımlarına devam eden şirket, yaklaşık 700 MW gücündeki santrallerde üretim yapıyor.

Garanti BBVA Yatırım öncülüğünde gerçekleştirilecek halka arzda, 340 milyon 370 bin 703 TL nominal değerli Akfen Yenilenebilir Enerji hissesi 9,80 TL sabit bedelle satışa sunulacak.

Halka arzda satılan paylar nispi dağıtım yöntemine göre dağıtılacaktır. Halka arz sonrasında şirketin halka açıklık oranı yüzde 33,5 olacak. Halka arzda Akfen Yenilenebilir Enerji hisselerinin %10’u şirket çalışanlarına, %20’si yerli kurumsal yatırımcılara, %20’si bireysel yatırımcılara, %50’si ise yabancı kurumsal yatırımcılara tahsis edilecek.

Şirket, Türkiye’nin doğal kaynakların en yeterli olduğu bölgelerinde, son 7 yılda birden fazla devreye alınan ve kaynakları çeşitlendirilen modern santralleri ile yaklaşık 4 milyon kişinin yıllık elektrik ihtiyacını saf kaynaklardan karşılamaktadır. Şirket, Türkiye’nin 18 farklı ilinde 12 HES, 35 GES ve 6 RES projesi ile yaklaşık 700 MW’lık bir yetkilendirme gücüne sahiptir.

Uluslararası değerleme kuruluşu Moody’s’in hazırladığı rapora göre, çevresel ve sosyal yönetişim ve sürdürülebilirlik alanında kendisinden talep gören şirketler arasında elektrik sektöründe tüm dünya şirketleri arasında birinci, Avrupa – Asya pazarında birinci sırada yer alıyor. tüm departmanlarda ve yine tüm branşlarda dünya çapında 30 şirketin ortasında yer almaktadır. alıyor.

5,5 milyon ağaç kadar hava sağladı

Akfen Yenilenebilir Enerji, yeşil ve saf elektrik üretimi sayesinde yaklaşık 5,5 milyon ton karbondioksit eşdeğeri azaltım sağlamıştır. Bu sayı yaklaşık 5,5 milyon ağacın ömrü boyunca sağladığı saf havaya eşdeğer kabul edilmektedir.

Tesislerinde dünya çapında bilinen VCS (Verified Carbon Standard), Gold Standard ve Global Carbon Council (GCC) karbon sertifikasyonu alma süreçlerini sürdüren şirket, karbon kredisi satışına da devam ediyor. Şirketin 2011 yılından bu yana yürüttüğü karbon salınımı dengeleme tedbiri 609 bin 980 tona ulaştı. – İSTANBUL

cinar-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu