Ekonomi

Akkuyu NGS’de önemli gelişme! Bölgeye ulaştı

Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGP) 3. Ünitenin en değerli ekipmanı olan reaktör basınç kabı, deniz yoluyla 1700 deniz milinin (3150 km) üzerinde yol kat ederek inşaat sahasına ulaştı.

Eliptik tabana sahip dikey silindirik bir kap olan reaktör basınç kabı, nükleer santralin işletme aşamasında nükleer yakıt içeren çekirdeğin yanı sıra kontrol ve koruma sistemlerine ilişkin cihazları da içeren büyük boyutlu bir ekipmandır. Kontrollü nükleer tepki ve ısı gücünün soğutma suyuna aktarılmasını sağlayan farklı yapısal bölümler. Olma özelliği vardır.

Akkuyu NGS 3’üncü güç ünitesinin reaktör basınç tankı, Rosatom’un makine bölümü olan Atommash tesisinde üretildi. Nakliye ambalajıyla birlikte toplam ağırlığı 347,5 ton, 11,45 m uzunluğunda ve 5,7 m genişliğinde olan reaktör basınçlı kabı, 2023 yılında Rosatom üretim tesisinde üretilen beşinci reaktör oldu.

Rosatom bu üretim hacmine ulaşarak nükleer enerji tarihinde bir rekora imza attı. Şu anda dünyanın en büyük nükleer teknoloji ihracatçısı olan Rusya Devlet Nükleer Enerji Şirketi Rosatom, Rusya dışında 7 ülkede seri nükleer tesis inşasını yürütmeye devam ediyor.

Akkuyu Nükleer A.Ş. Birinci Genel Müdür Yardımcısı ve NGS İnşaat İşleri Müdürü Sergey Butckikh, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Zorunlu erişim kontrol prosedürleri tamamlandıktan sonra reaktör basınçlı kap, montajını yapacak uzman ekiplere teslim edilecek. Bu ekipman, üretimi sırasında 300’e yakın farklı muayene ve kontrol sürecine tabi tutuluyor. Reaktör, özel koşullar altında çalıştırılıyor. . Reaktörün çalışma sırasında sızdırmaz hale getirilmesi, yakıtın güvenli bir şekilde saklanmasını sağlar.” “Doğru yeniden yükleme ile reaktör tesisinin 60 yılı aşkın bir hizmet ömrü boyunca çalışmasını sağlamalıdır.”

erganihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu