Haber

AP’de yolsuzlukla suçlanan Yunan milletvekili başkan yardımcılığına son veriyor

Avrupa Parlamentosu’nda (AP) yolsuzluk suçlamasıyla tutuklanan Yunanistan Milletvekili Eva Kaili’nin parlamentodaki genel başkan yardımcılığı görevine son verildi.

Fransa’nın Strasbourg kentinde toplanan AP Genel Kurulu’nda yapılan oylamada Kaili’nin genel başkan yardımcılığı görevine 1’e karşı 625 milletvekilinin oyu ile karar verildi.

AP’nin 14 genel başkan yardımcısından biri olan Kaili ile ilgili karar hızla devreye girdi. Yunan milletvekilinin artık AP’de görevi olmayacak.

Kaili’nin AP’deki İlerici Sosyalistler ve Demokratlar İttifakı (S&D) grubundaki üyeliği de grubun kararıyla sonlandırıldı. Dolayısıyla Yunan milletvekilinin herhangi bir siyasi grupla bağı ve parlamentoda milletvekilliği görevi bulunmamaktadır.

AP Başkanı Roberta Metsola konuyla ilgili yaptığı açıklamada, devam eden yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasında Belçika polisi ve adli makamlarıyla işbirliğine devam edeceklerini belirtti.

Aralarında Eva Kaili’nin de bulunduğu 6 kişi, bir Körfez ülkesi yararına çalışma yapmak amacıyla rüşvet almak, yolsuzluk yapmak ve organize suç işlemek şüphesiyle gözaltına alındı, 2 kişi serbest bırakıldı.

Kaili dışında AP’de S&D grubunun eski İtalyan milletvekili ve İtalyan Articulo Uno Partisi üyesi Pier-Antonio Panzeri, Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu Genel Sekreteri Luca Visentini ve S&D kümesinden yardımcısı Francesco Giorgi. Gözaltına alınanlar arasında Kaili’nin erkek arkadaşı olduğu belirtildi.

Soruşturma kapsamında Belçika ve İtalya’da 20 noktada arama ve baskınlar yapıldı. AP’de 19 adedinin konut, 1 adedinin ofislerden oluştuğu bildirildi. AP’de aranan konutlardan birinin Belçikalı Milletvekili Marc Tarabella ile ilgili olduğu açıklandı.

Aramalar sonucunda bir zanlının evinde 600 bin avro, Brüksel’deki bir otel odasında bir çantada birkaç yüz bin avro ve bir milletvekilinin dairesinde 150 bin avro bulundu.

Suçlamalarda adı geçen Katar, AP’nin bazı ekonomik ve siyasi kararlarını etkilemek için stratejik mevkilerdeki kişilere rüşvet verdiği iddialarını yalanladı.

Brüksel’deki Saint Gilles cezaevinde tutuklu bulunan Kaili’nin, hakkındaki suçlamalar kapsamında yarın ön duruşma için hakim karşısına çıkması bekleniyor.

Kaili’nin avukatı Mihalis Dimitrakopoulos, müvekkilinin rüşvet aldığı iddialarını tamamen reddettiğini ve bunların doğru olduğunu savunduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu