Haber

Ardahan’ın sorunlarının tartışılacağı çalıştay başladı

Ardahan’ın sorunlarının tespit edilmesi ve çözüm yollarının ortaya konulması amacıyla düzenlenen “Ardahan Çalıştayı” başladı.

Ardahan Üniversitesi (ARÜ) ev sahipliğinde, Serhat Kalkınma Ajansının (SERKA) katkılarıyla gerçekleştirilen çalıştayın açılışında konuşan Vali Hüseyin Öner, sınır kenti Ardahan’ın stratejik pozisyonuyla Türkiye’nin Kafkaslara açılan kapısı olduğunu söyledi.

Kentin birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını belirten Öner şunları kaydetti:

“İlimiz, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Boru Hattı, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) ve Şahdeniz-Türkiye Doğal Gaz Boru Hattı’nın Türkiye’ye giriş yaptığı ilk noktada yer alıyor. Bu nedenle stratejik bir il. Ardahan’ın 3 kapısı var. Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı, Türkiye’nin en çağdaş hudut kapısı olarak inşa edilmiş, tam kapasite hizmet vermektedir. İnanıyorum ki buraya katılanlar, özverileriyle vilayetimizin ve bölgemizin tanınırlığını artıracak, bilinmeyen potansiyelini gün yüzüne çıkarılacaktır.”

Rektör Prof. Dr. Mehmet Biber de çalıştayın ilin sorunlarının tespit edilmesi, doğru ve uygulanabilir çözümlere ulaşılması amacıyla düzenlendiğini aktardı.

Çalıştay Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. İhsan Kurtbaş ise “Ardahan, değerli kıymet ve zenginlikleri bünyesinde barındırmasına karşın en az kalkınmış vilayetlerden biri. Vilayetimizin bütün dinamiklerinin buluştuğu bir platformda, kentin ayrıntılı bir röntgenini çekmeyi hedefleyen bir çalışma bu. Katkı sunan herkese teşekkür ederiz.” diye konuştu.

Aşık Şenlik Konferans Salonu’ndaki çalıştay yarın sona erecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu