Ekonomi

Asgari ücret görüşmelerinde ekonomik veriler masaya yatırılacak

Komisyonda personel kesimini temsil eden TÜRK-İŞ, gelir vergisi tarifesinin çalışanlar lehine düzenlenmesini ve sakıncaların kaldırılmasını da sendika teşkilatı nezdinde gündeme getirecek.

Asgari Fiyat Tespit Komisyonu’nun 14 Aralık’ta yapılacak ikinci toplantısında ekonomik veri ve raporların kurul ile paylaşılması ve bu kapsamda zam pazarlıklarının çerçevesinin belirlenmesi bekleniyor. 7 milyonu aşkın çalışanı doğrudan, dolaylı olarak da tüm vatandaşları ilgilendiren yeni asgari ücret belirleme süreci devam ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ev sahipliğinde ilk toplantısını 7 Aralık’ta gerçekleştiren Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ikinci toplantısını 14 Aralık’ta yapacak. Pazarlık çerçevesinin belirlenmesi açısından önemli olan bu toplantıda, temel ekonomik veriler ele alınacaktır. Hazine, Maliye ve Ticaret bakanlıkları ile Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temsilcilerinin ekonomik veri ve raporları kurulla paylaşacağı toplantıda tarafların ilk sayıları açıklaması bekleniyor. Öte yandan Kurul’da emekçi kesimini temsil eden TÜRKİŞ’in, toplantıda gelir vergisi tarifesinin çalışanlar lehine düzenlenmesi ve sendikal örgütlenme önündeki engellerin kaldırılması konularını gündeme getireceği öğrenildi.

Masada asgari ücret olsun

TÜRK-İŞ Başkanı Atalay, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda taban ücretli işçinin masaya yatırılmasını istediklerini belirterek, “4 dönemdir asgari ücretle ilgili bir teklif yapmadık. İşvereni ve devleti istiyoruz. Önce açıklasın, rakam çıkınca o rakamdan aşağı inmeyeceğini biliyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu