Haber

Aydın’da yaşanan kazanın ardından CHP’li belediyeden asansör açıklaması

Aydın’ın merkez ilçesi Efeler’de, ilçe genelindeki asansörlerin periyodik bakımlarının 2020-23 yılları arasında yapılmasına ilişkin bilgiler Efeler Belediyesi tarafından paylaşıldı. Açıklamaya göre son 3 yılda 28 bin 999 asansör muayene edildi.

Konuya ilişkin Efeler Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, “ Belediyemiz bünyesindeki asansörlerin periyodik muayeneleri diğer belediyelerde olduğu gibi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TÜRKAK (Türk Akreditasyonu) tarafından yetkilendirilmiş A tipi muayene kuruluşu tarafından yapılmaktadır. Bu denetimler Belediyemiz, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TÜRKAK tarafından sistematik olarak denetlenmektedir. Önceki dönemde kontrolleri yapan TMMOB Makina Mühendisleri Odası ile belediyemizin yeni protokolle anlaştığı kontrol şirketi Ackreditest arasında yetkinlik açısından herhangi bir fark bulunmuyor. Her ikisi de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş A tipi muayene kuruluşlarıdır. TMMOB Makina Mühendisleri Odası’nın denetiminde 2017-2020 yılları arasında asansör sayısı 4.500 civarında iken, 2017-2018 yılları arasında asansör sayısı 945 denetime, 2018-2019 yılları arasında 1.012 denetime, 2019-2020 yılları arasında ise 1.025 denetime çıktı. Akreditest’in incelemeyi gerçekleştirdiği 2020-2023 yılları arasında asansör sayısı 5.500 civarına ulaştı. Söz konusu firmanın toplam denetim sayısı, Kovid-19 tedbirleri kapsamında da olsa 2020 yılında 4 bin 211’e ulaştı. Bu yıldan sonra denetimler artarak 2021 yılında toplam 7 bin 959, 2022 yılında 8 bin 942, 2023 yılının 10 aylık döneminde ise 7 bin 887 denetim gerçekleştirildi. şirket.” dahil edildi.

“İKİ KEZ KONTROL EDİLDİ”

Ayrıca Aydın’ın Efeler ilçesindeki KYK Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu’nda dün akşam saatlerinde meydana gelen asansör kazasının ardından yurdun asansörlerinin bakımına ilişkin şu açıklama yapıldı: Yukarıdaki verilerden de anlaşılacağı üzere denetim sayısının çok az olması ve hiç denetlenmeyen asansörlerin bulunması nedeniyle TMMOB Makine Mühendisleri Odası ile daha önce yapılan protokol belediyemiz tarafından sonlandırılmıştır. Denetim sayısı binleri bulurken, protokol imzalanan yeni denetim şirketi Ackreditest ile bu sayı 6-7 kat arttı. Ayrıca üzücü kazanın yaşandığı Aydın Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu’ndaki asansör, 13 Temmuz 2023 ve 11 Eylül 2023 tarihlerinde Belediyemiz tarafından Ackreditest firması tarafından iki kez denetlenmiştir. Denetimler sonucunda; yurt yönetimi ve bakım şirketi hafif kusurlu (mavi etiket). Belediyemizin bu konuya hassasiyet gösterdiği, kontrollere ne kadar önem verdiği gelen bilgilerden anlaşılıyor. Yönetmelik gereği kontrol şirketinin ve belediyemizin sorumluluğu burada sona ermektedir. Kontrollerde herhangi bir problem yok. Yurt yönetimi ile anlaşmalı olan bakım firması başka bir firma olup belediyemizle hiçbir bağlantısı yoktur.” sözleri yer aldı.

altindagajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu