Haber

BAKAN MUŞ: 2023, 2022’DEN DAHA ZOR OLACAK AMA BİZ HEDEFİMİZİ YAKALAYACAĞIZ

Burak KESKİNCİ/ TİCARET Bakanı Mehmet Muş Hizmet İhracatı Zirvesi’ndeki konuşmasında “2023, 2022’den daha güç olacak ancak biz 2022 amacımızı yakalayacağız. Burada bir sapma kelam konusu değil. Münasebetiyle 2023’le alakalı da hep üzerine koyarak gitmek istiyoruz.” dedi.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Hizmet İhracatı Zirvesi’ne katıldı. Bakan Mehmet Muş, katıldığı tepede soruları yanıtladı. 2022 yılının genel değerlendirmesiyle birlikte uzak ülkeler stratejisi ve gelecek gayeler hakkında konuşan Muş, “Geçen sene Türkiye 225 milyar dolarlık bir ihracat maksadıyla, ihracat sayısıyla seneyi tamamladı. Bu yıl gayemiz 250 milyar dolar, aslında daha düşüktü bu gaye. Ancak Cumhurbaşkanımız gayesi revize etti ve 250 milyar dolar olarak, geçen yılın yıl sonu ihracat değerlendirmesinde bu sayısı açıkladı. Şu an itibariyle biz bu gayesi yakalayacağımızı düşünüyoruz. Yani bu amaçtan rastgele bir sapmamız kelam konusu değil. İhracatın artış trendinde bir yavaşlama kelam konusu. Bilhassa ihracatın yüzde 55’i Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne ve Avrupa Birliği’nde olmayan AB ülkelerine. Münasebetiyle oradaki bir yavaşlama, ister istemez, bizim buradaki ihracatımızı etkiliyor. Biz uzak ülkeler stratejisini açıklamıştık. Bizim dünya ihracatından aldığımız hisse yüzde 1. Lakin bu uzak ülkeler olarak belirlediğimiz ülkelerden aldığımız hisse yüzde 0,25. Olağanın dörtte biri. Hasebiyle onu birebir düzeye çıkartmak üzere bir amacımız var. Natürel bu iş irtibatlarını çabucak kurmak, birden kurmak mümkün olmuyor, lakin şu an bütün iş planlarımız, ihracatçı birliklerinin bütün seyahatleri, fuarlar, tertipler daima bu pazarlara yönelik yapılıyor.  Dolayısıyla biz buradaki ortalama yüzde bir olan hissemizi da dünyadan aldığımız hisseyle tıpkı düzeye çıkartmak istiyoruz. Bu bize ek 80 milyar dolarlık bugünkü sayılarla, bir ek ihracat artışı sağlayacak. 2023, 2022’den daha zor olacak ama biz 2022 hedefimizi yakalayacağız. Burada bir sapma söz konusu değil. Dolayısıyla 2023’le alakalı da daima üzerine koyarak gitmek istiyoruz. Aşağı düşmek istemiyoruz. Bu geldiğimiz noktanın üzerine çıkmak için bütün gücümüzü alana yansıtacağız. Bu ülkelerde, Türkiye’nin imajı, Türk eserlerine yaklaşım da çok olumlu. Önümüzdeki periyot çok ağır halde oralara odaklanacağız ve tahminen üç dört yıl sonra, tabi bu biraz vakit alacak, Avrupa Birliği en değerli pazarımız tekrar olacaktır fakat onun yanında değerli bir pazar daha tahminen ortaya çıkacaktır. Buna uğraşıyoruz.” dedi.

“BİZ TL OLARAK DAYANAK VERİYORUZ, ONLAR KOD YAZIP ÜLKEYE DÖVİZ KAZANDIRIYORLAR”

Bakan Muş, “Üniversitelerimizde çok farklı ülkelerden öğrenciler okumaya geliyor. Bunlar kendi ülkelerinin uygun öğrencileri. Bunlar buraya geliyor, buradaki şirketlerle tanışıyor. Üniversitelerin içerisinde AR-GE merkezleri var, teknoloji geliştirme merkezleri var. Çocuklar oralarda birbirleriyle tanışıyorlar. Burada yenilikçi bir ortam oluşuyor. Biz de bunların tasarladığı, ürettiği eserlerin satışıyla alakalı olanları finanse ediyoruz, dayanak veriyoruz. Biz TL olarak dayanak veriyoruz, onlar kod yazıp ülkeye döviz kazandırıyorlar. Münasebetiyle bir logo üzere birbiriyle iç içe giriyor. Artık üniversiteler o öğrencileri motive edip oraya yönlendirmezse bu ihracat olmuyor. Biz teşviklerle birlikte eserlerini daha fazla sattırmazsak onların nakit akışında, geri dönüşlerinde daha büyük sayılara ulaşamamış olacaklar, hepsini birlikte düşündüğünüz vakit. Mesela, yurt dışından öğrenci getirmeyle alakalı da vakıf üniversitelerinin fuarlarına, üniversitelerin tamamına dayanak veriyoruz. Vakıf üniversiteleri bu işin üzerine çok eğiliyorlar. Tamamını dayanak kapsamına aldık. Özel bir daire başkanlığı kurduk. Muhtemelen bir program da onunla ilgili yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Yani bunun anlatılması, tanıtılması gerekiyor topluma. Orada da önemli bir ilerleme kat edeceğiz. Türkiye nasıl müteahhitlikle çok nam salmış bir ülkeyse, dünyada en düzgün sıralamalarda 1. olamasa da 2. sırada kesinlikle yerini koruyor. Dünyanın en yeterli müteahhitleri Türkiye’den. Kâfi ki finansını ayarlayın. İstediğiniz şeyi çok kısa vakitte hangi koşullar, altında olursa olsun yapma kabiliyetiniz var. Artık burada ilerleyen bir Türkiye, işte bu az evvel bahsettiğimiz alanlarda da ilerlemeye başlıyor. Muhtemelen bizim gördüğümüz, önümüzdeki periyotlarla alakalı yaptığımız projeksiyonlarda hem bilişimle alakalı, hem onu destekleyen üniversitelerin de çok daha farklı bir noktaya gideceği aşikar. Türkiye güzel öğrencileri buraya çekecek bir imkanı, bu vakıf üniversitelerine aktarmış olacak.” sözlerini kullandı.Program sonunda Bakan Mehmet Muş’a ikram takdimi yapıldı. Toplu fotoğraf çekimi sonrasında Bakan Muş alandan ayrıldı.

Görüntü dökümü: ————————Bakanın program alanına giriş görüntüsü-Alandan ayrıntı görüntü-Bakanın konuşması

-Toplu fotoğraf çekimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu