Haber

Belçika’da rekor kokaini imha edecek fırın bulunamıyor: Savcı depolara saldırı olabileceği uyarısı yaptı

Belçika’nın Anvers (Antwerp) limanında yapılan operasyonlarda rekor ölçüde kokain ele geçirilmesi nedeniyle, uyuşturucu yakma tesisleri yetersiz hale geldi.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre, savcılık yakılmak için gümrük depolarında bekleyen onlarca ton kokaini geri alabilmek için hata örgütlerinin baskın yapabileceği ikazında bulunuyor.

Belçika’da yayımlanan De Standaard gazetesine nazaran, 2021 yılında Anvers limanında yaklaşık 90 ton kokain yakalandı. Belçika makamları, hala devam eden operasyonlar kapsamında, bu yıl yakalanan kokain ölçüsünün 100 tonu geçerek, yeni bir rekor kıracağını söylüyor.

DEPOLARDA BEKLETİLEN UYUŞTURUCUNUN BEDELİ 5 MİLYAR EURO’NUN ÜZERİNDE

Piyasa değeri 5 milyar Euro’dan fazla olan uyuşturucular, yakılarak imha edilmek üzere limandaki gümrük depolarında saklanıyor.

Ancak yetkililere nazaran, bu durum önemli bir güvenlik sorunu yaratıyor. Anvers savcısı Franky De Keyser, birkaç hafta evvel Adalet Bakanı Vincent Van Quickenborne’u bu hususta uyardı. Savcıya nazaran, gümrük depolarında kokain stoğu o kadar büyük ki, kabahat örgütleri, yakalattıkları uyuşturucuyu geri almak için her an buraya baskın yapabilirler.

Anvers Belediye Lideri Bart De Wever de birebir tasalarla Van Quickenborne ile görüştü. Anvers polisi, muhtemel bir mafya baskınına karşı gümrük depolarını korumak için bir müddettir fazladan tedbirler alıyor.

Belediye Lideri De Wever, polisin kısa müddet evvel, insansız hava aracıyla gümrük ambarlarını gözetleyen şüphelileri tespit ettiğini söyledi. De Wever, kabahat örgütlerinin 2019 yılında bir gümrük deposundan kokain çalmaya çalıştığını da anımsattı.

İMHA SÜRECİ YAVAŞ İLERLİYOR

Fakat gümrük yetkililerine nazaran, ele geçirilen uyuşturucunun süratli bir halde imha edilmesi kolay değil. Lisanslı yakma fırınlarının teknik sınırlamaları ve etraf standartları nedeniyle süreç yavaş ilerliyor.

Adalet Bakanı Vincent Van Quickenborne, yakma tesislerinin büyük ölçülerde kokaini tek seferde imha etmesinin güç olduğunu belirtiyor. Zira bakana nazaran, kokain yakıldığında, fırınının filtreleri için epey ziyanlı olan unsurlar açığa çıkıyor. Bu nedenle seans başına en fazla 1 ya da 1,5 ton kokain yakılabiliyor

Uyuşturucuların imhası randevu ile yapıldığı için, yargı, polis ve gümrük yetkililerinin buna ait planlama yapması gerekiyor. Gümrük ve Özel Tüketim Genel Müdürü Kristian Vanderwaeren, “Bu nedenle ne kadar çok kokain ele geçirirseniz, imhası için o kadar çok vakte gereksiniminiz olur” diyor.

Adalet Bakanı Van Quickenborne, Anvers Belediyesi ile ortak tahlil aradıklarını belirterek, ek yakma kapasitesi aradıklarını vurguluyor. Anvers’in kendi yakma fırını var lakin kokaini imha etme müsaadesi yok. Bu nedenle gerekli müsaadenin ve kapasite artırımı için Flaman Etraf Bakanı Zuhal Demir ile temasa geçildiği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu