Haber

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık deprem bölgesindeki izlenimlerini paylaştı

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Kahramanmaraş’taki deprem sonrası gittiği bölgeye ilişkin izlenimlerini gazetecilerle paylaştı.

Arık, partisinin il binasında düzenlediği basın toplantısında, 6 Şubat sabahı gittikleri Elbistan’da enkazın feryatlarına tanık olduklarını ve kendilerini çok çaresiz hissettiklerini söyledi.

Doktor olduğu için hastanenin acil servisine serum verip damar yolu açtığını söyleyen Arık, depremin ilk 48 saatini unutamadığını söyledi.

Memleketi Kayseri’nin Göksun ve Elbistan’a sınırı olan Sarız ilçesine de gittiğini anlatan Arık, “Sarız’daki kamu binalarının yüzde 95’i abartmıyorum depremden önce çürük raporu aldı. ‘Bu binaları boşaltın, bu binalar çürümüş’ denildi ama tahliye edilmedi.’Sarız’dan başlayacağız’ diyen bu iktidar benim ilçemi çürüttü.” söz konusu.

Arık, bir gazetecinin Ocak 2023’te Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne İmar Kanunu’nda değişiklik yapılması için kanun teklifi sunduğunu hatırlatarak, şunları söyledi:

“Büyükşehir maddesine geçildikten sonra biliyorsunuz köylerimiz mahalle oldu. Bu maddeden mağdur olan vatandaşlarımız var. Köyde bir vatandaşımız kendi tapusu yerine ahır yaptırdı. 9 tane var. ahırda inekler.bu vatandaşa 280 bin lira para cezası kesildi aynı anda yıkım kararı verildi.mahkemede yargılanıyor.ben böyle çok vatandaşla karşılaştım.hazırladığım kanun teklifi ile bu mağduriyetin giderilmesi amaçlandı Kırsal kesim çünkü TBMM ormanlık alanlara ev veya villa yapanları 2022 sonuna kadar affetti. Ancak ilgili meslek kuruluşları ile görüştüğümde şu kanıya vardım ki, bir grup bölge ya da kişinin de kırsal kesimden kira alabileceği gerekçesi ile 4 Ocak’ta kanun teklifini verdim. T Yasaların genelliği çerçevesinde yaptığım öneri. sosyalde edya hesabından duyurarak geri çektim.”

Arık, “CHP’nin seçim beyannamesinde 2018’de imar affı sözü verildiğini” belirterek, partinin yetkili organlarıyla görüşeceğini söyledi.

Çetin Arık, kente gelen depremzedelerle ilgilenen yurt yetkililerine ve deprem bölgesinden gelenlere evlerini açan Kayserililere teşekkür etti.

CHP İl Başkanı Adil Demir, depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

bafra-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu