Haber

Dört bakanlıkta 649 kamu personeli istifa etti

ANKARA – CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, bakanlıklarda vazife yapan nitelikli işçinin son devirde vazifelerinden teker teker ayrıldığına dikkat çekerek, yaşanan istifaları ve yurt dışı görevlendirmelerini Meclis gündemine taşıdı. 17 bakanlığa başka farklı soru önergesi veren Tanrıkulu’na dokuz bakanlık karşılık verirken, bu bakanlıklardan yalnızca dört tanesi istifalara ve yurt dışı görevlendirmelerine ait data paylaştı. Ticaret Bakanlığı başta olmak üzere dört bakanlıkta 649 kamu çalışanı vazifesinden istifa etti.

EN ÇOK İSTİFA TİCARET BAKANLIĞI’NDA: DÖRT YILDA 535 KİŞİ VAZİFESİNDEN AYRILDI

Soru önergesine verilen karşılıklara nazaran en çok istifa Ticaret Bakanlığı’nda yaşandı. Bakan Mehmet Muş’un yanıtlandırdığı önergede, 2018 yılından bu yana 535 bakanlık çalışanının istifa ettiği belirtilirken, yaşanan istifaların sebepleri ailevi nedenler, sıhhat sıkıntıları, iş değişikliği ve diğer kurumlara farklı unvanla atama olarak açıklandı. Devlet memurluğundan çekilme münasebetinin belirtilmesinin zarurî olmadığına da dikkat çekilen cevapta, “Yaşanan istifaların bir kısmında herhangi bir ayrılış sebebi belirtmemiştir” denildi. CHP’li Tanrıkulu’nun yurt dışına görevlendirilen işçi ile ilgili sorusuna ise cevap verilmedi.

ÇEVRE BAKANLIĞI’NDA BİR YILDA 59 İSTİFA

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un yanıtladığı soru önergesine nazaran ise 2022 yılı içerisinde 59 bakanlık çalışanı istifa etti. Yaşanan istifaların nedenlerine ait soruyu da yanıtlayan Bakan Kurum, “Görevden çekilme işlemleri 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun ilgili maddesi hükümlerine göre, kişilerin kendi talepleri doğrultusunda gerçekleştirildiğinden, istifa ederek görevlerinden ayrılan ve Bakanlığımız ile ilişiği kesilen bu personelin, yurt dışına ilişkin veri kaydı bulunmamaktadır” tabirlerine yer verdi.

329 İŞÇİ İLE 50’YE YAKIN YURTDIŞI GÖREVLENDİRMESİ YAPILDI

Bakan Kurum’un cevabında yurt dışı görevlendirmeleri ile ilgili de bilgi paylaşıldı. Buna nazaran Bakanlık bünyesinde 2021-2022 yılları ortasında toplam 329 işçi ile 50’ye yakın yurt dışı görevlendirmesi yapıldı. Bu görevlendirmeler Bakanlığın görev alanına giren konularda başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere uluslararası örgütlerin bulunduğu çeşitli ülkelere gerçekleşti. Görevlendirme yapılan ülkeler şu şekilde açıklandı:

“Bu görevlendirmeler Almanya’da BMİDÇS kapsamında Berlin Petersburg İklim Diyaloğu’na, Fransa’da OECD toplantısına, Ukrayna’da Kiev-YDSK 10. toplantısına, Arnavutluk’ta Konut İmali toplantısına, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde inceleme ve çalışma ziyaretine, Azerbaycan’da Etraf ve İklim Alanında iş birliği toplantısına, İtalya COP 26 Hazırlık toplantısına ve Birleşik Krallık’ta COP 26 toplantısı olarak iştirak sağlanmıştır.”

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI’NDA BİR YILDA 42 İSTİFA

CHP’li Tanrıkulu’nun önergesine cevap veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da Merkez ve Taşra Teşkilatında memur, kontratlı işçi ve emekçi statüsünde vazife yapmakta iken 42 çalışanın istifa ettiğini söz etti. Karaismailoğlu, son bir yıl içerisinde yaşanan istifaların nedenlerine ait ise “Evlilik, ailevi nedenler, sağlık sorunları, farklı kurumlara atanmaya hak kazanma ve maddi nedenler” yanıtını verdi.

ENERJİ BAKANLIĞI’NDAN YURT DIŞINA 255 İŞÇİ GÖREVLENDİRİLDİ: MALİYETİ 2 MİLYONUN ÜSTÜNDE

Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanlığı’ndan ise son bir yılda 13 işçi istifa etti. Bakan Fatih Dönmez’in yanıtladığı soru önergesine nazaran bu çalışandan 9’u öbür bir kuruma kontratlı statüde açıktan atanma talebi çerçevesinde istifa ederken, 2 işçi kendi talepleri çerçevesinde, 2 işçi ise rastgele bir sebep belirtmeden vazifelerinden ayrıldı.

Bakan Dönmez, 255 çalışana de yurtdışı görevlendirmesi yapıldığını belirterek, görevlendirilen bu çalışana ödenen harcırah fiyatının 2 milyon 490 bin 493 TL olduğunu kaydetti. Görevlendirme alanlarının ikili münasebetler ve güç mevzuları başlığını oluşturduğunu belirten Bakan Dönmez, görevlendirme yapılan ülkeleri şu formda açıkladı:

“Rusya Federasyonu, Cezayir, Azerbaycan, Angola, Togo, Nijerya, Türkmenistan, Venezuela, Özbekistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Iralc, Kırgızistan, Avusturya, Fransa, Almanya, Danimarka, İtalya, ABD, İskoçya, İran, Ukrayna, Belçika, Sırbistan, İngiltere, Norveç, Nijer Cumhuriyeti, İspanya, Kazakistan, İsveç ve Romanya’ya yapılan bu seyahatlerin konusunu çok taraflı uluslararası örgüt toplantıları.”

DÖRT BAKANLIK DATA PAYLAŞIMI YAPMADI

CHP’li Tanrıkulu’nun soru önergesine karşılık veren Dışişleri Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ulusal Eğitim Bakanlığı ile Ulusal Savunma Bakanlığı ise istifalara ve yurtdışı görevlendirmelerine ait bilgi paylaşımı yapmadı. 4 Bakanlıktan kimileri link verirken, kimileri da memurluktan çekilme kaidelerine ait kanun hususu paylaştı. 8 Bakanlık ise soru önergesini cevapsız bıraktı.

‘KAMUDA YAŞANAN İSTİFALAR DÜŞÜNDÜRÜCÜDÜR’

CHP’li Tanrıkulu, soru önergesini yanıtlandıran Bakanlıkların paylaştığı bilgileri kıymetlendirdi. Bakanlıklardan istifa eden işçinin büyük kısmının yetişmiş ve nitelikli çalışanlar olduğuna dikkat çeken Tanrıkulu, açıklanan dataların çok fazla olduğuna vurgu yaparak şöyle konuştu:

“Bugün verdiğimiz soru önergesine gelen karşılıklara baktığımızda istifaların hiç de az olmadığını görüyoruz. Kamunun bu çeşit nitelikli elemanları kaybedecek noktaya gelmiş olması kamu hizmetlerinin yürütülmesi bakımından çok düşündürücüdür. Kamudaki atama ve yükselmelerde liyakate ehemmiyet verilmediği için vazifelerinde gereken yerlere gelemeyen işçi bu istifaların çoğunluğunu oluşturuyor. Bu işçinin büyük kısmı ya özel dala ya da yurt dışına gidiyor. Bu yüzden istifaların nedenleri olarak açıklanan sebepleri de kabul etmek mümkün değil. Kamuda çalışmanın zorlaştığı bir periyotta istifaların öteki nedeni olamaz. Yurt dışına yapılan görevlendirmeler de liyakat aslına nazaran değil, eş, dost, akraba halinde yürütülüyor. Bize gelen şikâyetler de bu tarafta. Bir an evvel kamuda liyakate dönülmesi gerekiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu