Haber

Emniyet’ten ‘sızıntının kaynağı Soylu’ iddiasına yalanlama

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, T24 müellifi Tolga Şardan’ın bugünkü köşesinde yer verdiği iddiaları yalanladı. Şardan, organize suç örgütü Sarallar Grubu’na yönelik iddianamenin tamamlandığını ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının iddianamede, 47’si tutuklu 167 sanık için çeşitli cezalar istediğini yazdı. Örgütün lideri ve kamuoyunda Alaaddin Saral olarak tanınan İlyas Saral’ın ise firarda olduğuna dikkat çeken Şardan, Saral’ın operasyonun ilk adımını önceden haber alıp yurtdışına kaçtığı iddialarına yer verdi.

T24 yazarı Tolga Şardan, soruşturma sürecinin İçişler Bakanı Soylu’dan bâtın yürütülmesinin arkasında bu “sızıntının kaynağının Soylu olabileceği” tezinin olduğunu yazdı. Şardan, Haziran ayında yürütülen soruşturmada Süleyman Soylu’nun sessiz kalmasının, kamuoyuna açıklamaların İstanbul emniyeti tarafından aktarılmasının dikkat çektiğini ifade etti. İstanbul’un bu operasyonu Ankara Emniyeti ve İçişleri Bakanlığı’na bilgi vermeden yürüttüğüne değinen Şardan, Soylu’nun bu nedenle İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş’ın görevden alınması için bir kararname hazırladığını ancak Cumhurbaşkanı tarafından reddedildiğini belirtti.

Şardan, “İddiaya göre; temmuzun son günlerindeki bu görüşmede Soylu, kentin genel güvenlik ve ihtiyaçlarıyla ilgili değerlendirmeler yaptı. Aynı görüşmede Soylu, İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş’a yönelik olarak Sarallar Kümesi operasyonuyla ilgili kendisine neden bilgi verilmediğini sordu. Soylu’nun eleştirisi üzerine Aktaş, ‘size her söylediğimizde sızıntı oldu’ yanıtını verdi.” diye yazdı.

Şardan’ın yazısı üzerine İstanbul Emniyet Müdürlüğü bir açıklama yaparak tezleri yalanladı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi. “Türk polis teşkilatına uyuşturucu ticareti iftirası atanlar, Türk Silahlı kuvvetlerine kimyasal silah iftirası atanlar, yeni bir iftira kampanyası başlattılar.

Bazı basın yayın kuruluşlarında argüman ve ileri sürülen Vilayet Emniyet Müdürlüğümüz çalışmalarında uyuma ait konular mutlaka palavra ve iftiradan ibarettir.

Emniyet Teşkilatımız hiyerarşik sistemden asla taviz vermeyen bir yapıya sahiptir.

İlimizde huzur ve güvenliğin korunması için hukuksal mevzuat çerçevesinde gerçekleştirilen bütün uygulamalar, sıralı amirlerimizin talimat ve uyumlarıyla gerçekleştirilmektedir.

Teşkilatımızı yıpratmaya, karalamaya ve muvaffakiyetle gerçekleştirilen operasyonlarımızı gölgelemeye yönelik temelsiz savlarda bulunanlar hakkında tüzel süreç başlatılacaktır.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu