Ekonomi

Ether spot ETF’leri ilk beş ayda 5 milyar dolarlık net giriş görebilir

Galaxy (GLXY) Research, dün yayımladığı raporda Ether (ETH) spot borsa yatırım fonlarının (ETF’ler) ayda 1 milyar dolarlık net giriş kaydedebileceğini söyledi.

Analist Charles Yu, “ETH ETF’lere yapılan net girişlerin, ilk beş ay boyunca BTC ETF’lere net girişlerin %20-50’si kadar olmasını bekliyoruz, bu da ayda 1 milyar dolar net giriş anlamına geliyor.” dedi.

Ether ETF’leri, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun (SEC) geçen ay şirketlerin başvurularını onayladıktan sonra ABD’de ticarete sunulmaya çok yaklaştı. Şu anda düzenleyicinin ürünlere dair S-1 başvurularını da onaylaması gerekiyor. Spot Bitcoin ETF’leri ise Ocak ayında piyasaya sürülmüştü.

Galaxy, Ether’in staking, köprüler ve akıllı sözleşmelerde kilitlenen toplam ETH arz miktarı ve merkezi borsalarda tutulan düşük miktar nedeniyle ETF girişlerinde fiyat olarak Bitcoin’den daha duyarlı olacağını düşünüyor.

Galaxy, staking ödüllerinin olmaması nedeniyle spot Ether ETF talebinin sınırlı olabileceği konusunda uyardı.

Grayscale Ethereum Trust’tan (ETHE) gelen çıkışlar da muhtemelen Ether ETF girişlerinde bir engel yaratacak. Galaxy, bu negatif akışların ayda yaklaşık 319.000 ETH yani 1,1 milyar dolar olabileceğini tahmin ediyor. Yine de, bu tröstlerde tutulan Ether yüzdesi nedeniyle, “ETHE ETF dönüşümü, ETH fiyatında Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) dönüşümünden daha küçük bir kayma yaratacak.”

Raporda, GBTC’den farklı olarak ETHE’nin 3AC ve Genesis gibi iflas nedeniyle zorunlu satışla karşı karşıya olmadığı ve bu yüzden de Ether’in daha az satış baskısıyla karşı karşıya kalacağı vurgulandı.

Reuters’ın bildirdiği üzere SEC spot Ether ETF’lerini 4 Temmuz’da onaylayabilir.

Bu makale ilk olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu