Haber

Honduras, çete liderlerini hapsetmek için ada hapishanesi inşa edecek

Orta Amerika ülkesi Honduras, ülkedeki en tehlikeli çete liderlerini hapsetmek için kıyıdan 250 kilometre açıkta bir ada hapishanesi inşa edecek.

Honduras Devlet Başkanı Xiomara Castro, 21 Haziran’da 46 kadının cezaevinde çeteler tarafından öldürülmesinin ardından çeteleri etkisiz hale getirmek için yeni tedbirler alacaklarını açıkladı.

Castro, ülkenin en tehlikeli 2.000 çete liderini hapsetmek için kıyıdan yaklaşık 250 kilometre uzaklıktaki “Islas del Cisne” olarak da bilinen Swan Archipelago’da bir hapishane inşa edeceklerini açıkladı.

Çete liderlerini toplumdan izole etmeyi amaçlayan cezaevinin, çetelerin örgütlenmesini ve kaçma girişimlerini de engellemesi bekleniyor.

Honduras Silahlı Kuvvetleri Lideri Jose Jorge Fortin, inşa edilecek hapishane ile iletişimin ancak uydu üzerinden sağlanabileceğini ve tekneyle adalara ulaşmanın bir gün sürdüğünü belirtti.

Hapishane planına yönelik eleştirileri reddeden Fortin, “Bu terör ortamının devam etmesine izin vermeyeceğiz.” sözünü kullandı.

Muhalifler, cezaevinin hem yapım sürecinde doğaya zarar vereceğini hem de organize hataları engellemeyeceğini savunuyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, 2020’de Honduras’ta 5.000 ila 40.000 arasında aktif çete üyesi olduğuna dair verileri paylaştı.

odunpazari-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu