Haber

İngiltere’deki mültecileri barındırmak için ‘yüzen kamp’ için yangın uyarısı

Manş Denizi üzerinden İngiltere’ye gelen ve sığınma başvurusunda bulunan mültecileri barındıracak şekilde modifiye edilen ‘Bibby Stockholm’ adlı yüzer kampta önemli bir yangın tehlikesi olduğu uyarısında bulunuldu. İçişleri Bakanlığı ilk 50 göçmeni salı günü tekneye bindirmeyi planlıyordu. Times bugün, teknede yangın güvenliği ile ilgili önemli endişeler olduğunu ve hala itfaiyenin onayının beklendiğini bildirdi.

İçişleri Bakanlığı da yaptığı son açıklamada, “önümüzdeki haftalarda” başlayacak olan yanaşma öncesi gemide “son hazırlıkların” yapıldığını kaydederek, ilk kümenin planlandığı gibi Salı günü yerleştirilemeyeceğini doğruladı. Bibby Stockholm gemisinin Portland limanında 18 ay kalması ve kesin olarak 500 erkek mülteciyi barındırması planlanıyor.

‘İNSAN HAKLARINA AYKIRI’

Göçmen hakları örgütleri ve grupları, mültecileri hapishane benzeri koşullarda tutmanın insan hakları açısından alışılmış bir şey olmadığını söyleyerek gemi projesine en başından beri şiddetle karşı çıktı. Times’a göre, isimsiz bir kaynak, 2017’de Londra’da yanarak düzinelerce kişinin ölümüne neden olan çok katlı apartmana atıfta bulunarak dev geminin “yüzen bir Grenfell” olduğundan endişe duyduğunu söyledi.

Geminin demirlediği bölge olan Dorset ve Wiltshire Yangın ve Kurtarma Hizmetleri sözcüsü, İçişleri Bakanlığı’na ve gemiyi işleten şirkete yangın güvenliği konusunda “tavsiye ve yorum” verdiklerini ve “güçlerini yaptırım uygulamak için kullanmaya” hazır olduklarını söyledi. gerekli görüldüğünde”. Sözcü, teknenin ve sakinlerinin güvenliğini etkileyebileceğinden, söz konusu gemideki yangın önlemleri ve tahliye planları hakkında daha fazla ayrıntı vermenin gerçekçi olmayacağını da sözlerine ekledi.

‘UCUZ VE KONTROLÜ KOLAY’

İngiltere İçişleri Bakanlığı sözcüsü de eleştirilen kararı savunarak, “Kullanılmayan askeri tesislerin ve gemilerin hizmete alınması, ülkeye küçük teknelerle gelenlerin barınması için yerleşim yerlerinin daha ucuz, rahat ve kontrolü daha kolay olmasını sağlayacaktır” diyerek şöyle devam etti: ” Bibby Stockholm şimdi, önümüzdeki haftalarda. İlk sığınmacıların yeniden yerleştirilmesinden önce, ilgili tüm düzenlemelere uymasını sağlamak için son hazırlıklardan geçiyor.” (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu