Haber

İsrailli analist: İsrail’in Gazze’de çıkmaza girdiğine dair açık işaretler var

Haaretz gazetesi için İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze’ye yönelik saldırılarını değerlendiren İsrailli analist Amos Harel, mevcut durum karşısında İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu liderliğindeki hükümetin harekete geçtiğini söyledi. “pervasız”davrandığını ifade etti.

Harel, “İsrail’in Gazze’ye yönelik operasyonu uzadıkça Netanyahu hükümeti daha yanıltıcı hale geliyor.”başlıklı yazısıyla İsrail hükümetinin 7 Ekim sonrası politikalarını eleştirdi.

Netanyahu’nun 3 yıl önce verdiği sözün aksine İsrail’in “En huzurlu 10 yıl”Harel, hayatta olmadığına dikkat çekerek, şunları söyledi: “Aksine ülke içinde ve sınırlarda güvenlik tamamen erozyona uğradı.”değerlendirmesini yaptı.

Harel, İsrail’in düşmanlarına, özellikle Hamas ve Hizbullah’a karşı “Caydırıcılığını yitirdi”vurgulayarak, “Filistinlilerle yaşanan çatışmanın barış ve Körfez ülkeleriyle normalleşme yoluyla aşılacağı inancı ters tepti.”yorumunu yaptı.

Harel, Gazze’deki durumun “daha ölümcül ve tehlikeli” hale geldiğini belirtti. “İsrail’in Gazze’de çıkmaza girdiğine ve Batı Şeria’nın kaynama noktasında olduğuna dair açık işaretler var. Ancak Netanyahu ve bakanları umursamıyor.”değerlendirmesini yaptı.

İsrail’in önceliklerini değiştirmesi gerektiğini vurgulayan Harel, Gazze’de tutulan İsrailli esirlere de değindi. “zaman doldu”O uyardı.

KAYNAK: TRT HABER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu