Ekonomi

Live Nation antitröst iddiaları nedeniyle 5 milyar dolarlık davayla karşı karşıya

Live Nation Entertainment Inc. ve iştiraki Ticketmaster, Perşembe günü Manhattan federal mahkemesinde açılan ve antitröst ihlalleri iddiasıyla 5 milyar dolar tazminat talep eden yeni bir tüketici toplu davasıyla karşı karşıya. Bu dava, ABD hükümeti ve eyaletlerin şirketleri canlı etkinlik endüstrisini tekelleştirmekle suçlayan eylemlerinin ardından geldi.

Tüketici davası, Live Nation’ın hakim konumunu rakip hizmetlerle çalışmayı seçen mekanları tehdit etmek için kullandığını ve rakipleri pazardan dışlamak için aktif olarak çalıştığını iddia ediyor. Bu iddialar, şirkete karşı dava açan ABD Adalet Bakanlığı tarafından dile getirilen endişeleri de yansıtıyor.

Bu dava, Live Nation’ın uygulamalarından etkilenmiş olabilecek milyonlarca bilet alıcısını temsil edebilir. Tüketici davaları genellikle hükümet davalarını takip eder ve ilgili şirketler üzerinde önemli bir yasal baskı oluşturabilir.

Live Nation, hükümetin açtığı davayı “temelsiz” olarak nitelendirerek ve canlı etkinlik pazarındaki rekabetin her zamankinden daha güçlü olduğunu savunarak yanıt verdi. Şirket, Adalet Bakanlığı’nın on yılı aşkın bir süre önce gerçekleşen Ticketmaster satın almasına verdiği onayı işaret ederek kendini savunabilir.

Antitröst uzmanları, hükümetin açtığı davanın şirketlerin bölünme olasılığına ilişkin zorlu yasal ve olgusal sorular ortaya koyduğunu, ancak kamuoyunun Live Nation’a ilişkin algısının jüri kararlarını etkileyebileceğini belirtti. Ancak Adalet Bakanlığı, mevcut davanın farklı antitröst yasalarını içerdiğini ve Live Nation’ın satın alma işleminden bu yana daha agresif rekabete aykırı davranışlarda bulunduğunu belirtti.

Yasal işlemler, bilet fiyatları ve bulunabilirliği ile ilgili uzun süredir devam eden tüketici şikayetlerinin arka planında ortaya çıkmakta ve davaya bir kamu yararı katmanı eklemektedir. Durum geliştikçe, mahkemelerin karmaşık yasal konuları nasıl ele alacağı ve Live Nation’ın bu davalardan önemli yansımalarla karşılaşıp karşılaşmayacağı görülecek.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

gundogmushaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu