Haber

Malatya’da deprem meydana geldi!

Türkiye Coğrafyası ve iklimsel yapısı gereği sık sık depremlere maruz kalmaktadır. Son olarak AFAD (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) Malatya’da deprem meydana geldiğini duyurdu.

Malatya’da 5.6 büyüklüğünde deprem!

AFAD’ın paylaştığı bilgilere göre Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde saat 12.04 sıralarında 5.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. 6 kilometre derinlikte meydana gelen bu depremin Şanlıurfa’ya 123 kilometre uzaklıkta olduğu bildirildi.

AFAD Lideri Yunus Sezer sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki depremin ardından ekiplerimiz alarma geçti. Saha tarama çalışmaları devam ediyor.” söz konusu.

AFAD, can kaybı, yaralı ve yıkılan bina sayısıyla ilgili açıklama yaptı. Buna göre 1 vatandaşımız hayatını kaybederken 69 vatandaşımız da yaralandı. 29 bina yıkılırken, 7’sinde arama kurtarma çalışmaları başlatıldı. Bu çalışmalarda 650 personel görev almaktadır. (Açıklamalar geldikçe içeriğimiz güncellenecektir.)

TürkiyeEn riskli beyin sarsıntısı alanları nerelerdir?

deprem anında yapılması gerekenler

Sabitlenmemiş dolap, raf, pencere vb. eşyalardan kaçınılmalıdır.

Varsa masif sandalyelerle desteklenmiş bir masanın altına veya dolu ve hantal bir koltuk, kanepe, dolu bir sandık gibi savunma sağlayabilecek eşyaların yanına çömelerek bir yaşam üçgeni oluşturulmalıdır.

Baş iki elin ortasına yerleştirilmeli veya koruyucu bir malzeme (yastık, kitap vb.) ile korunmalıdır. Sarsıntı geçene kadar bu pozisyonda tutulmalıdır.

Güvenli bir yer bulun, Diz çökün, başınızı ve boynunuzu korumak için KAPATIN, düşmemek için sabit bir yerde TUTUN

Merdivenlere veya çıkışlara doğru koşmayın.

balkona çıkma.

Balkonlardan veya pencerelerden atlamayın.

Kesinlikle asansör kullanılmamalıdır.

Acil durumlar ve yangın ihbarı dışında telefonlar kullanılmamalıdır.

Kibrit, çakmak yakılmamalı, elektrik düğmelerine dokunulmamalıdır.

Tekerlekli sandalyedeysek tekerlekler kilitlenmeli ve baş ve boyun korunmalıdır.

Mutfak, atölye, laboratuvar gibi iş araçlarının bulunduğu yerlerde; ocak, fırın ve benzeri cihazlar kapatılmalı, dökülebilecek malzeme ve unsurlardan kaçınılmalıdır.

Deprem bittikten sonra elektrik, gaz ve su vanaları kapatılmalı, soba ve ısıtıcılar kapatılmalıdır.

Diğer güvenlik önlemleri alınarak gerekli eşya ve malzemeler alınmalı, bina önceden belirlenen yoldan ayrılarak toplanma alanına geçilmelidir.

Okulda veya ofiste sınıfta, masanın altında veya yanında sağlam bir sıra; Koridorda duvar yanında bir yaşam üçgeni oluşturacak şekilde KES-ÇOK-TUT hareketi ile baş ve boyun korunmalıdır.

Pencerelerden ve cam eşyalardan kaçının.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki Yorumlar bölümünden görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete / Teknoloji

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu