Ekonomi

Murdoch’tan tartışmalı medya birleşmesinde geri adım atın

Rupert Murdoch, kontrol ettiği iki medya şirketi olan Fox Corp.’un sahibidir. ve News Corp.

Fox, Salı günü Murdoch’tan kendisinin ve Fox’un CEO’su oğlu Lachlan’ın birleşmenin hissedarlar için “uygun olmadığına” karar verdiklerini belirten bir mektup aldığını söyledi. News Corp. da benzer bir açıklama yayınladı. Birleşmeyi inceleyen kurulların özel komiteleri feshedildi.

İlk olarak Ekim ayında açıklanan anlaşma, Fox News ile Fox yayıncılık işi ile Wall Street Journal, New York Post ve HarperCollins kitap yayıncılığı işini içeren basılı haber operasyonunu yeniden birleştirmeyi vaat ediyordu. Ancak şirketin ilk bölünmesinden on yıl sonra gelen yeniden birleşme tartışmalara yol açtı.

Bazı yatırımcılar birleşmeye karşı çıktı

Bazı News Corp. yatırımcıları, çevrimiçi emlak operasyonu da dahil olmak üzere şirket varlıklarının değerini düşürdüğünü iddia ederek birleşmeye alenen karşı çıktı. Hareket, geniş çapta Lachlan Murdoch’un aile medya imparatorluğu üzerindeki kontrolünü pekiştirmesinin bir yolu olarak görüldü.

Bloomberg’in bahsettiği konu hakkında bilgisi olan kaynaklara göre Rupert Murdoch’un diğer oğlu James Murdoch da her iki şirketin yönetim kurullarına önerilen anlaşmayla ilgili sorular içeren mektuplar yazdı. James Murdoch, editoryal içerik ve strateji konusundaki anlaşmazlıklar nedeniyle 2020’de News Corp yönetim kurulundan istifa etti.

Birleşmeye karşı çıkan dış yatırımcılardan biri olan Irenic Capital Management LP, Salı günü yaptığı açıklamada kararı övdü. News Corp.’un B Sınıfı hisselerinin yaklaşık yüzde 2,6’sına sahip olan yatırımcı, şirketin mevcut hisse fiyatından daha değerli olduğunu ve Murdoch’ların değeri ortaya çıkarmak için daha fazla adım atması gerektiğini söyledi. Irenic daha önce şirketin Avustralya’daki REA Group çevrimiçi emlak işini bölmeyi tartışmıştı.

Yeniden birleşme ilk kez önerildikten sonra News Corp.’un hisseleri yaklaşık yüzde 23 arttı. Ancak iki bilgili kaynağa göre Fox’un payı sadece yüzde 3 artarak birleşme fikrini haklı çıkarmayı zorlaştırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu