Ekonomi

Ozon, üç yıllık görev süresinin ardından Nasdaq’tan çıkarıldığını duyurdu

Rusya’nın önde gelen e-ticaret şirketi Ozon, bugün American Depository Shares’in (ADS) Nasdaq ‘dan çıkarıldığını duyurdu. Bu karar, ABD borsasıyla 2020 sonlarında 1 milyar dolarlık İlk Halka Arz (IPO) ile başlayan üç yıllık ilişkinin sonunu işaret ediyor.

Şirketin Nasdaq’taki menkul kıymet işlemleri, Rusya’nın Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgal etmesi nedeniyle askıya alındı. Bu olay, Ozon’un başarılı halka arzının yol açtığı Rus şirketleri arasındaki küçük halka arz patlamasını sekteye uğrattı.

Bugün Ozon, ABD Borsa Yasası kapsamındaki raporlama sorumluluklarının sona erdiğini duyurdu. Şirket, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndaki kaydını sonlandırmayı ve kaydın 7 Şubat 2024’e kadar silinmesini bekliyor. Bu stratejik hamle, raporlama maliyetlerini azaltmayı ve ADS’nin listeden çıkarılmasının ardından süreçleri kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Nasdaq’ın listeden çıkarılmasının aksine, Ozon’un ADS’leri Temmuz ayı sonlarında Kazakistan’ın Astana Uluslararası Borsası’nda (AIX) işlem görmeye başladı. Bu karar, uluslararası yatırımcılara yönelik likiditeyi artırmak amacıyla alındı.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu