Ekonomi

Petrol operasyonunun arkasında hangi ülkeler var?

Emre ERGÜL

Başta Suudi Arabistan olmak üzere OPEC+ üyesi bazı Arap ülkeleri Mayıs ayı itibarıyla “gönüllü olarak” günlük petrol üretimlerini kısma kararı aldı; Petrol fiyatları haftaya uçuşa geçerek başladı.

Gruba üye ülkeler pazar gecesi açıklamayı yaptı, Brent petrol Pazartesi gününe yüzde 5 artışla girdi, varil fiyatı 85 doları buldu. Riyad ilk açıklamayı yaptı: “OPEC+ ülkeleri ile koordineli olarak, Mayıs ayından yıl sonuna kadar günlük petrol üretimini 500 bin varil azaltmak.

Bu gönüllü kesinti, Kasım 2022’de alınan kesinti kararına ek olarak yapılıyor.” Rusya da petrol üretimini günde 500 bin varil azaltacağını açıkladı.

Bu kararlarla OPEC+ ülkeleri Mayıs ayının prestijiyle günde 1 milyon varilden fazla kesinti yapacak. OPEC+ ülkeleri, 5 Ekim 2022’deki toplantısında, Kasım 2022’den itibaren günlük petrol üretimini 2 milyon varil azaltma kararı aldı. OPEC+ üyesi ülkeler duyuruyu, dün gerçekleştirilen OPEC Piyasa İzleme Komitesi toplantısı öncesinde Pazar gecesi yaptı.

Enerji analistlerine göre bu “bilinmeyen bir durum”. Çünkü “toplantıdan önce gönüllü kesintiler yaptığımızı söylemek, fiyatların fırlayacağını bile bile açıklama yapmak herkesi şok etti.” Akdeniz Enerji Şirketleri Derneği Petrol ve Gaz Müdürü Chat Karbuz, bu operasyonun arkasında Rusya ve Suudi Arabistan’ın olduğunu söylüyor.

“Bilerek yaptılar” diyen Karbuz, “Petrol fiyatı 85 dolardan 80 dolara düştü. 15 ayın en düşük seviyesinden bahsediyoruz. OPEC’in ana toplantısı da Haziran ayında yapılacak. Bu görüşmeden önce düşüşün önlenmesi için bir operasyon olabilir. Başka sebepler de olabilir. Hepsini düşünüp bir atış yapalım demiş olabilirler.” Karbuz’a göre OPEC+ üyeleri 4’ü piyasa, 1’i siyasi olmak üzere 5 açıklama yaptı. İşte o mesajlar:

1-Gruba üye ülkeler bu yılın ikinci yarısında petrol üretimlerinin talebi aşmaması için şimdiden bir adım attılar.

2- Spekülatörlerin kısaslarına cevap verdiler. “Daha fazla şort yaparsan seni ağlatırız” diye mesaj atmışlar.

3- Asıl amaç fiyatları yükseltmek değil, düşmesini engellemekti.

4- İsmi açıklanmadan “Taban fiyatımız bu” demek için yaptılar.

Piyasaya bir nevi “70 dolar olmaz, taban olarak daha yüksek bir fiyat vermemiz lazım” mesajı… 80’li dolarları hedefliyorlar.

5- Siyasi mesaj şudur: Suudi Arabistan ile ABD arasındaki ilişkilerin kötü olduğu biliniyordu. Ancak bu açıklama, Suudi Arabistan ve Rusya ikilisinin bloğa gittiği resmi bir hamleydi. Elbette Çin ile de müzakere edildi.

Rusya’nın Anglo-Sakson merkezli Batı bloku ile ilişkilerinin yaygınlaştığını ve bunun jeopolitik anlamda petrol piyasasına yansıdığını belirten Karbuz, “Rusya ve Çin’i hedef alan bir ekonomik savaş vardı. Bu duyuru, Güney Bloku’nun buna karşı toplu bir haykırışıdır” dedi.

Enerji analisti kesinti olacağına pek inanmıyor, bunun iki nedeni var: “Birincisi şu: Öncelikle bu kesinti Mayıs ayı için yapılmıştı. Bugün olan şey, piyasanın indirimi fiyatlaması. Bu da kısa vadeli fiyatlara yansıyacaktır. İkinci sebep ise mevcut kotalarında üretim sağlayamamalarıdır. Bu yüzden kesemezler. Bu sadece kısa vadeli bir fiyat artışı için bir tehdit.”

Bağdat petrol ihracatı konusunda İKYB ile anlaştı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (KBY) ve Irak hükümeti bu hafta Türkiye’ye petrol ihracatını yeniden başlatma konusunda anlaştılar. IKBY sözcüsü, Irak hükümeti ve IKBY’nin bu hafta kuzeye petrol ihracatını yeniden başlatmak için anlaşmaya vardıklarını söyledi. Sözcü, Bağdat’ın boru hattı akışlarının yeniden başlatılmasını talep etmesi için Türkiye’yi bilgilendireceğini söyledi.

IKBY Dış Medya İşleri Başkanı Lawk Ghafuri, Twitter’da şunları söyledi: “Bölgesel Kürt Yönetimi ile federal hükümet arasındaki birkaç görüşmenin ardından, bu hafta Ceyhan üzerinden petrol ihracatının yeniden başlaması konusunda bir ön anlaşmaya varıldı. Bu anlaşma, petrol ve doğal gaz tasarısı Irak Parlamentosu tarafından onaylanana kadar yürürlükte kalacak.”

Çok değerli bir hareket.

BBC Televizyonu Orta Doğu Temsilcisi Sameer Hashmi:

Bu sürpriz duyuru birçok açıdan önemli. Son aylarda yaşanan fiyat dalgalanmalarına rağmen, özellikle yıl sonunda gerçek küresel petrol talebinin arzı geride bırakacağına dair endişeler vardı.

Pazar günkü duyurunun ardından petrol fiyatlarındaki artış, potansiyel olarak enflasyon üzerinde daha fazla baskı oluşturabilir – yaşamsal krizin maliyetini kötüleştirebilir ve sakinleşme riskini artırabilir. Farklı olan, bu duyurunun Opec+ toplantısından bir gün önce yapılmış olması…

Üyelerden aynı üretim politikasına bağlı kalacaklarına dair işaretler vardı, yani yeni kesinti olmayacaktı, bu yüzden bu büyük bir sürpriz oldu. Kümenin daha fazla üyesinin isteyerek kesinti yapma olasılığı vardır. Hatta hisseleri daha da sıkıştırabilirler…

Gelişme muhtemelen ABD ile Suudi Arabistan liderliğindeki Opec+ merkezi arasındaki bağları daha da gerecek. Beyaz Saray, kümelenmeyi fiyatları düşürmek ve Rusya’nın mali durumunu kontrol etmek için arzı artırmaya davet etmişti. Ancak Pazar günkü duyuru, petrol üreten ülkeler ile Rusya arasındaki yakın işbirliğini de vurguluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu