Haber

Rusya’da Savaş Karşıtı Adayın Seçim Başvurusu Reddedildi

Rusya’da 15 Mart’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için adaylığını açıklayan savaş muhalifi Boris Nadezhdin’in adaylığı, Rusya Merkez Seçim Komisyonu tarafından reddedildi.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarının ardından savaş karşıtı açıklamaları ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yönelik muhalif açıklamalarıyla dikkat çeken Boris Nadezhdin’e Merkez Seçim Komisyonu’ndan kötü haber geldi. Komite, Rusya’da 15 Mart’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olan Nadezhdin’in topladığı 200 bini aşkın imzanın 104 bin 734’ünü kabul ederken, yaptığı incelemeler sonucunda 9 bin 147 imzayı geçersiz saydı. Komite üyeleri tarafından 95 bin 587 imza geçerli kabul edildi.

Rusya Merkez Seçim Kurulu’ndan yapılan açıklamada, yapılan incelemeler sonucunda imzaların bir kısmının ölü, bir kısmının ise sahte imzaların görüldüğü belirtildi. Bazı imzaların ad ve soyadlarıyla örtüşmediğinin belirlendiği açıklandı.

Böylece Boris Nadejdin, adaylığının resmileşmesi için toplanması gereken 100 bin imza sınırını aşamadı.

“Karara itiraz edeceğim”

Boris Nadezhdin, kararın ardından yaptığı açıklamada, karara itiraz ettiğini ve yasal imza sınırını aştığını savundu. Nadezhdin, “Rusya genelinde 200 binin üzerinde imza topladım. İmza toplama sürecini açık ve şeffaf bir şekilde yürüttük. İmza toplama merkezlerindeki kuyrukları tüm dünya gördü. Bu yıl başkanlığa aday olmak en önemli karar” dedi. Hayatımın. Kararımdan geri adım atmıyorum. Merkez Seçim Komisyonu’nun kararının takipçisiyim.” “Rusya Federasyonu Yüksek Mahkemesine itiraz edeceğim” dedi. – MOSKOVA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu