Ekonomi

Şırnak’ta Arıcılık Faaliyetleri Hız Kazandı

Şırnak’ta huzur ve güven ortamıyla devletin teşvik sağladığı arıcılar yılda 800 ton bal üretiyor.

Şırnak’ta barış ve inanç ortamının oluşmasıyla birlikte arıcılık faaliyetleri her geçen gün hız kazanıyor. Devlet, il genelinde binlerce arıcı için birçok projeyi hayata geçirdi. Yaylalarıyla ünlü Şırnak balıyla ön plana çıkmayı hedefliyor. İl genelinde yılda 800 ton bal üretilmektedir. Devlet bal paketleme fabrikasına ek olarak ana arı üretim tesisleri projesi hayata geçirildi. Bu projelerle her yıl binlerce arı kovanı dağıtılıyor. Bu yıl il geneline 5 bin arı kovanı dağıtılması planlanıyor. Bölge terörden arındırıldığında her yıl olduğu gibi bu yıl da yurdun dört bir yanından Beytüşşebap ve Uludere yaylalarına binlerce arıcının gelmesi bekleniyor.

Şırnak Arıcılar Birliği Lideri Habip Aşan, devletin arıcılıkta çok büyük yatırımlar yaptığını söyledi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve GAP’ın desteğiyle il geneline kovan dağıtımı yapılacağını belirten Aşan, “Bu elbette gücümüze güç katacak. Bu yıl il genelinde 5 bin kovan dağıtımı yapılacak. Mevcut sendika üye sayımızı artıracak ve aile bütçelerine katkı sağlayacaktır.14 yıldır bu ve benzeri birçok projeyi yürüttük.Sayımız 1.100 kişi ve yıllık bal üretimimizi 800 tona çıkardık.Harika bir Kalkınma Ajansı desteği ile temel petek üretimi, arı hastalıkları laboratuvarı ve arı yemi üretim tesisi kuruyoruz.Bununla ilgili olarak yeniden bal paketleme ve işleme tesisleri kuruyoruz.Bu hammade tedariğini kolaylaştıracak. Bölgedeki arıcılara da iş imkanı yaratıyoruz” dedi.

4 projenin faaliyette olduğunu kaydeden Aşan, “Yıl sonuna kadar tamamlanacak. 25 bin arı kovanı dağıtılırsa yine talep var. Bölgemiz arıcılık için çok uygun. İlgililere teşekkür ediyorum.” Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, GAP Kalkınma Ajansı, valiliğimiz, il ve ilçe müdürlüklerimiz bize katkılarından dolayı. İl genelinde 81 bin arı kovanımız var. Bununla ilgili markalaşma projemiz de hayata geçirildi. Tüm kurumlarımız yanımızda, dedi. – ŞIRNAK

mazgirt-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu