Haber

Son dakika! Türkiye’de oy verme süreci sona erdi

Cumhurbaşkanlığı Genel Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Seçimi için sabah saat 08.00’de başlayan oy kullanma süreci, Türkiye genelinde saat 17.00’deki prestij ile tamamlandı.

MİLYONLARCA KİŞİ İNSANLARA GİDİYOR

Türkiye genelinde 973 ilçe, 1094 ilçe oy 191 binden fazla sandık kuruldu. Yabancı seçmen kütüğünde kayıtlı 3 milyon 416 bin 98 seçmen için 73 ülke ve 156 yabancı temsilcilikte sandık kuruldu. Yurt dışı temsilciliklerde oy kullanma süreci 9 Mayıs’ta tamamlandı. İkamet ettikleri ülkede belirlenen süre içinde oy kullanamayanların gümrük kapılarındaki oy kullanma işlemleri saat 17.00 itibarıyla sona erdi.

ULUSLARARASI OYLARLA BİRLİKTE OYLAR

Yurtdışında kullanılan oy pusulaları, uçaklar ve diplomatik kuryelerle Türkiye’ye getirildi. Ankara’da Yabancı Bölge OyYönetim Kurulunda saklanan oylar, diğer oylarla eş zamanlı olarak açılarak sayılır.

SIRADA BEKLEYENLER OY VEREBİLİR

Ancak saat 17.00 olmasına rağmen sandıkta oy kullanmak için bekleyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sırayla oylarını kullanacaklar. Seçmenler, cumhurbaşkanı ve milletvekilleri için seçtikleri diğer iki oy pusulasını da aynı zarfa koyarak sandığa atacak. Cumhurbaşkanlığı seçimi için ilk olarak oy pusulalarının sayımı ve dökümü yapılacak. Zarftan çıkan oy pusulalarında bir seçim türünün geçersiz olması diğerinin geçersizliğini gerektirmez.

SEÇİM GÜNÜ YASAKLARI

Seçim yasakları kapsamında bugün saat 06:00’dan 00:00’a kadar alkollü içki satışı yapılamayacak, halka açık ve halka açık yerlerde alkollü içki servisi ve içilmesi yasaklanacak, eğlence yerleri oy verme süresi boyunca kapalı kalacak. ve eğlence yeri olan restoranlarda sadece yemek servisi yapılabilir.

Güvenliği ve düzeni sağlamakla görevli olanlar dışında hiç kimse silah taşıyamayacak. Radyolar ve her türlü yayın organları, seçim günü saat 18.00’e kadar seçim ve seçim sonuçlarına ilişkin haber, tahmin ve yorum yapamayacak. Radyolarda ve her türlü yayın organlarında saat 18.00-21.00 saatleri arasında sadece YSK tarafından seçimle ilgili verilecek haber ve tebliğler yayınlanabilir.

Yayın Yasağı saat 21.00’de kalkacaktır.

Tüm yayınlar saat 21:00’den sonra yapılacak, ancak YSK tarafından gerekli görülmesi halinde saat 21:00’den önce yayın yapılmasına karar verilebilir. İlk oylamada geçerli oylar ve salt çoğunluk sağlanamazsa, 28 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nin ikinci oylaması için hazırlanan seçim takvimi işlemeye başlayacak.

ÇOĞUNLUK BAŞARISIZ OLURSA 2. İLAÇ 28 MAYIS’TA

Cumhurbaşkanlığı adaylarından hiçbiri salt çoğunluğu sağlayamazsa 28 Mayıs’ta ikinci bir cinsiyet oylaması yapılacak. Bunun için YSK’nın önceden hazırladığı seçim takvimi çalışacak.

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener.

YSK LİDERİ: OLUMSUZ DURUM SÖZ KONUSU DEĞİL

YSK Genel Başkanı Ahmet Yener yaptığı açıklamada, “14 Mayıs 2023 Pazar günü Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve 28.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu