Ekonomi

TCDD’ye demiryoluyla LPG taşıma lisansı verildi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Nakliyecilik AŞ’ye sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) demiryolu ile taşıma faaliyeti yürütmek üzere lisans verdi. Böylece Türkiye’de ilk kez demiryolu ile LPG taşımacılığı faaliyeti lisanslandı.

EPDK’dan yapılan yazılı açıklamaya göre Türkiye, otogaz tüketimi ve otogazlı araç ve istasyon sayısı açısından dünyanın en büyük LPG pazarlarından biri.

Türkiye’de LPG pazarında 45 farklı lisanslı şirket faaliyet göstermektedir. Lisans sahiplerinin 39’u boru hattı alanında, 5’i ise deniz taşımacılığı alanında faaliyetlerini sürdürüyor.

Bu kapsamda TCDD, bu alanda ilk olmak ve demiryoluyla LPG taşıması gerçekleştirmek için EPDK’ya lisans başvurusunda bulundu. EPDK, gerekli inceleme ve değerlendirmelerin ardından TCDD’ye demiryoluyla LPG taşıma lisansı verdi. Böylece Türkiye’de ilk kez demiryoluyla LPG taşımacılığına lisans verildi.

Taşıma lisansı kapsamında TCDD, 60 bin 83 ton taşıma kapasiteli 966 vagonla ülkenin dört bir yanına taşımacılık hizmeti verebilecek. Söz konusu adımın Türkiye ekonomisine ve LPG sektörüne büyük katkı sağlaması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu