Haber

Venezuela AB yaptırımlarını sert bir şekilde eleştirdi

CARACAS, 14 Kasım (Xinhua) — Venezuela hükümeti, Avrupa Birliği’nin (AB) Güney Amerika ülkesi Venezuela’ya yönelik tek taraflı zorlayıcı tedbirlerini 14 Mayıs 2024’e kadar uzatma kararına sert tepki gösterdi.

Venezuela Dışişleri Bakanlığı Pazartesi günü yaptığı yazılı açıklamada, kararın “kibirli ve yasa dışı” olduğunu ve “anayasanın kutsal ilkelerini ihlal ettiğini ve Birleşmiş Milletler (BM) Şartı normlarını ihlal ettiğini” söyledi.

Açıklamada, Venezuela’nın “içişlerine müdahale politikasının” bir örneği olan AB kararının, “bu durumda, Venezuela sınırları içinde faaliyetlerini sürdüren Venezuela vatandaşlarını cezalandırmayı amaçlayan aşağılayıcı, zararlı ve adaletsiz önlemler” uyguladığı belirtildi. Kanun çerçevesinde.”

Bakanlık, geçen hafta onaylanan BM kararında tek taraflı zorlayıcı tedbirlerin “uluslararası hukuka, uluslararası insancıl hukuka, BM Şartı’na ve devletler arasındaki barışçıl ilişkileri düzenleyen norm ve ilkelere aykırı olduğunun” vurgulandığını hatırlattı.

Yaptırımların kalıcı olarak sona erdirilmesi için Venezuela’nın mücadelesini sürdüreceğini belirten bakanlık, AB’ye “sömürgeci uygulamalardan uzak durmaya” ve olumlu işbirliği alanları yaratmaya çağrıda bulundu.

2017’den bu yana Venezuela’ya yaptırım uygulayan AB, Pazartesi günü bu yaptırımları altı ay daha uzatma kararı aldı.

sarayajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu