Haber

Yemen’de Husi Saldırısında 11 Hükümet Askeri Öldü

ADEN, 27 Şubat (Xinhua) — Yemen’de en az 11 hükümet gücü, ülkenin petrol zengini merkezi Marib vilayetinde Husi isyancı milisler tarafından gece saatlerinde düzenlenen saldırıda öldürüldü.

Yemen’deki bir hükümet askeri yetkilisi Pazar günü yaptığı açıklamada, “Husi isyancıları Cumartesi gecesi geç saatlerde Marib’in Harib bölgesindeki hükümet güçlerinin askeri bölgelerini hedef alan bir saldırı başlattı ve bölgede yoğun çatışmalara yol açtı.”

Yetkili, Husilerin hükümet güçlerinin bulunduğu bölgelere farklı yönlerden ağır silahlar ve el bombalarıyla baskın düzenlediğinde aralarında üst düzey bir subayın da bulunduğu 11 hükümet askerini öldürdüğünü ve çok sayıda askeri yaraladığını söyledi.

Yetkiliye göre, takviye kuvvetlerin gelmesinin ardından hükümet güçleri Husilere yanıt verebildi ve isyancı grubun Harib’de daha fazla alanı kontrol etme girişimini engelleyebildi.

Suudi liderliğindeki koalisyonun desteklediği hükümet güçleri, geçen yıl çok sayıda savaşçı askerin hayatını kaybetmesine neden olan çatışmaların ardından Marib’in Harib bölgesini ve eyaletteki diğer önemli bölgeleri geri almıştı.

Yemen, BM arabuluculuğunda geçen yıl Ekim ayında sona eren ateşkesin ardından yerel savaşan gruplar arasında ara sıra silahlı çatışmalara tanık oluyor.

Yemen, Husi milislerinin kuzeydeki birkaç şehre saldırıp Yemen hükümetini başkent Sana’dan çıkarmaya zorladığı 2014’ün sonlarından beri bir iç savaşla mücadele ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu