Ekonomi

Asya borsaları ABD enflasyon verilerinin ardından yükselişte

Dow Jones anketine göre, Ağustos ayında ABD’de enflasyon oranının ekonomistlerin yüzde 3,6 olan beklentilerine kıyasla yüzde 3,7 ile beklenenden daha keskin bir şekilde gelmesine rağmen Asya-Pasifik piyasaları yükseldi.

Ağustos ayında tüketici fiyatları endeksi beklentilere paralel olarak aylık bazda yüzde 0,6 arttı. Temmuz ayında TÜFE yıllık yüzde 3,2, aylık ise yüzde 0,2 arttı.

Ancak değişken gıda ve enerji maliyetleri hariç çekirdek TÜFE, Temmuz ayındaki yüzde 4,7’den, tahminlerle uyumlu şekilde yüzde 4,3 arttı. Fed yetkilileri asıl meseleye daha fazla odaklanıyor çünkü bu, enflasyonun uzun vadede nereye doğru gittiğine dair daha iyi bir gösterge sağlıyor.

Avustralya’da S&P/ASX 200 endeksi, Ağustos ayı işsizlik rakamlarının analistlerin tahminleriyle eşleşerek yüzde 3,7 seviyesinde sabit kalmasıyla yüzde 0,25 yükseldi.

Japonya’nın Nikkei 225 endeksi yüzde 1,09 yükselirken, Topix yüzde 0,71’lik daha küçük bir kazanç elde etti. Güney Kore’nin Kospi endeksi yüzde 0,85 değer kazanırken, Kosdaq yüzde 1,3 arttı.

Hong Kong’un Hang Seng endeksi yüzde 0,3 yükseldi, ancak Çin anakarası negatif bölgedeydi ve CSI yüzde 0,3 arttı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu