Haber

Aytuğ Ekti hakemliğe veda ediyor

Türkiye Sigorta Basketbol Üstün Ligi yarı final mücadelesinde Anadolu Efes ile Fenerbahçe Beko arasında 3. maçın yankıları devam ediyor.

Fenerbahçe’nin hakem kararlarına tepkisinin ardından Türkiye Basketbol Federasyonu, maçta görev alan Aytuğ Ekti, Zafer Yılmaz ve Mehmet Serdar Ünal’ın dönem sonuna kadar dinleneceğini açıkladı.

tam açıklama

Bu gelişmenin ardından Aytuğ Ekti, hakemlik mesleğine son verdiğini açıkladı.

Türkiye Basketbol Federasyonu bünyesinde 30 yıldır hem yerli hem de yabancı hakemlik yapan bir hakem olarak; Türkiye Basketbol Federasyonu’nun play-off yarı final mücadelesi Efes – Fenerbahçe maçını sunmak zorunda kaldığı ‘hakemlerin dönem sonuna kadar dinlenmesi’ kararını reddeden hakemlik mesleği adına üzülüyorum. 2022-2023 döneminde Türkiye Sigorta Basketbol Harikulade Ligi, bahsi geçen teknik aksaklıklar sonucu bir tarafa bırakıldı. Kariyerime saygımdan dolayı son verdiğimi kamuoyunun bilgisine sunarım. Müsabakalarda adil rekabet kurallarını sağlamayı misyon edinen bizler için ‘hakem kararının maçın sonucunu etkilemesi’ ifadesi kabul edilemez ancak Fenerbahçe Yönetimi daha büyük ve caydırıcı yaptırımların uygulanmasında ısrar ediyor. Bu noktada bu kararı vermedeki önceliğim, bahsi geçen müsabakanın sonuçlarının teknik olarak belirlenmediği yargısının ima ettiği hakemlik mesleğine olan saygımdır. 30 yıl önce seçtiğim hakemlik görevimi yerine getirmek için ecdadımdan duyduğum saygıyla gösterdiğim özveri; Hak ettiği şekilde bitmediği için üzgünüm ama aynı zamanda gösterdiğim özveriye yakışır bir meslek grubunu bu kirlilikten arındırmanın sorumluluğunu hissediyorum. İnsani etik bedeller ve sportif manevi bedeller ışığında, hakem arkadaşlarıma, sorumlu oldukları federasyonlara ve maçlarını yönetmekle yükümlü oldukları gruplara kendilerini ve teknik kararlarını açıklamak zorunda kalmadıkları nice başarılı dönemler diliyorum, ve sadece Uluslararası Basketbol Kurallarına tabidir.

haberarhavi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu