Ekonomi

Bir indirim de Antalya’dan! Suya indirim yarışı vatandaşa yarıyor

ANTALYA (İGFA) – Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, su fiyatlarına artırım yaparken, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi suya indirim yaptığını açıklamıştı. Bir indirim haberi de Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden geldi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi 2023 yılı bütçesinin görüşüldüğü ASAT Genel Şurası gerçekleştirildi. Genel Kurul’da suya indirim kararı alındı. Yeni yılda yeni tarife ile Antalya’da mesken abonelerinde 5 tona kadar birinci kademe tarifede suyun tonu 1 lira olurken, 6-20 ton ortası ikinci kademede tonu 11 lira olarak belirlendi. Kırsal mahallelerde ise 5 tona kadar birinci kademe 1 lira, 6-20 tona kadar ikinci kademe ise 2 lira 75 kuruş oldu. Ticarethanelerde ise su 10 tona kadar suyun tonu 23.69 liradan 11 liraya indirildi. Kırsalda hayvan besiciliğiyle uğraşan 5 bin 911 vatandaşın 50 metreküpe kadar suyu 1 liradan kullanması kararı alındı. 50 ton su kullanan besici artık 50 lira su faturası ödeyecek. Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek, her ne kadar elektriğe yapılan artırımlar, yüksek işletme ve yatırım maliyetleri her geçen gün artmış olsa da su fiyatlarıyla ilgili düzenleme yapılması için Plan Bütçe Komisyonu’nda hususun ele alınmasını istediğini söyledi. 1 milyon 397 bin 852 abonenin bulunduğu Antalya’da su temininin derin kuyulardan dalgıç pompa ve motorlar vasıtasıyla elektrik kullanılarak yapıldığını hatırlatan Lider Böcek, ASAT’ın 2022 Ekim ayı elektrik sarfiyatının 182 milyon lira olduğunu hatırlattı.

ASAT’ta suya indirim yapılmasıyla ilgili Plan ve Bütçe Kurulu üyeleri ve siyasi partilerin küme sözcüleri toplantı yaptıklarını söyleyen Lider Muhittin Böcek, “Arkadaşlarım suyla ilgili çok ince hesap yaptı. Türkiye’de bir birincisi gerçekleştiriyoruz. 5 tona kadar suyun tonunu 1 lira yapıyoruz. Antalya’da artık 5 ton su bir ekmek parası yani 5 TL. Bu indirimden birinci etapta 1 milyon 201 bin 660 mesken yararlanacak. Dar gelirli ailelerimiz için değerli bir indirim. Vazifeye gelmeden evvel öğrencilerimize 5 ton su ücretsiz demiştik. Şu an vatandaşımıza da bedavaya yakın bir fiyata su sağlayacağız. Geçen ay 290 lira su faturası ödeyen vatandaşımız indirimle 126 TL ödeyecek. Hakkaniyet içerisinde bir ihtilal yapıyoruz bugün burada” dedi.

ESNAFA MÜJDE

Başkan Muhittin Böcek, engelli vatandaşlara da su tarifesinde yüzde 40 indirim yaptıklarını açıkladı. Belediyeden toplumsal yardım alan vatandaşlardan 10 tona kadar fiyat almayacaklarını belirten Lider Muhittin Böcek, sıkıntı günler geçiren küçük esnafı da unutmadıklarını vurgulayarak, ticarethanelerde 10 tona kadar 23.69 lira olan tarifeyi 11 liraya düşürdüklerini müjdeledi. Lider Böcek Manavgat yangınında ziyan gören 3500 abonenin geçmiş su borçlarını üstlendiklerini ayrıyeten üniversite öğrencilerine Can Suyun Projesi kapsamında 5 ton suyun fiyatsız olarak verilmeye devam edileceğini de açıkladı.

EN UCUZ VİLAYET HALİNE GELDİ

Başkan Böcek, yapılan indirimle 5 tona kadar kullanımda Antalya’nın 30 büyükşehir ortasında suyun en ucuz olduğu vilayet haline geldiğinin altını çizdi. Yapılan düzenleme ile 6360 Sayılı Bütünşehir Kanunu ile ortaya çıkan ve günümüze kadar gelen farklı birçok tarife ile su fiyatları ortasındaki adaletsizliğin ve dengesizliğin giderilmesini sağladıklarını söyledi.

TARİFELERDE İSTİKRAR SAĞLANDI

Başkan Böcek, “Örneğin Kaş’ın İslamlar Mahallesi’nde bir villada suyun kullanımı tonu 1,95 lira, Alanya ilçe merkezinde 11,82 lira iken, Varsak’ta gecekonduda yaşayan dar gelirli vatandaşımızın mesken suyu tonu 16,25 liraydı. Yeni tarife ile 1.201.660 mesken abonesi için yaptığımız indirim ile hem adaletsizliği giderdik hem de tarifelerdeki farklılıkları ortadan kaldırdık. 0-5 ton ortası tonu 1 lira, 6-20 ton ortası 11 lira, 21 ton ve üzeri çok kullanım 18 lira oldu. Çok tüketen ile istikrarlı tüketen ortasında fiyat düzenlemesinin yapılmasını sağladık. Tarife hudut limitini halkın menfaatine yükselttik. Böylece tarifelerde istikrar sağlandı” diye konuştu.

ASAT BÜTÇESİ 7 MİLYAR 740 MİLYON LİRA

Toplantıda ASAT Genel Müdürlüğü’nün 2023 Mali Yılı Bütçe Tasarısı da görüşüldü. Görüşmeler sonucunda ASAT’ın 2023 yılı bütçesi 7 milyar 740 milyon TL olarak karara bağlandı. ASAT Genel Kurulu’nda ayrıyeten, ‘Kemer-Çamyuva Atıksu Arıtma Tesis ve Bağlantılı Altyapı Tesisleri Yapım İşi’ için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Antalya Büyükşehir Belediyesi ortasında protokol imzalaması için Büyükşehir Belediyesi ve ASAT İdare Heyeti Lideri Muhittin Böcek’e yetki verilmesi oy birliğiyle kabul edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu