Haber

BM: Ukrayna’daki füze saldırıları milyonlarca insanı zorlu yaşam koşullarına sürüklüyor

Birleşmiş Milletler (BM), Rus ordusunun Ukrayna’da düzenlediği füze saldırılarının, milyonlarca insanı, aşırı zor ve korkunç yaşam koşullarına ittiğini belirtti.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, yaptığı yazılı açıklamada, Rus ordusunun Ukrayna’da kritik altyapı noktalarına yönelik geniş çaplı devam ettirdiği füze ve dron akınları ile savaş esirlerinin “yargısız infazına” yönelik son savlar karşısında duyduğu tasayı lisana getirdi.

Türk, “Milyonlarca insan, bu saldırılar neticesinde aşırı zorluklara ve korkunç yaşam koşullarına itiliyor. Bütün bunlar dikkate alındığında, bu durum, uluslararası insancıl hukuk anlamında ciddi sorunlara yol açıyor.” sözlerini kullandı.

Ukrayna’daki BM İnsan Hakları İzleme Misyonuna göre, 23 Kasım’da Kiev ve etrafında düzenlenen füze ataklarında en az 8 kişi öldü, 45 kişi yaralandı.

Zaporijya bölgesinde bir hastaneye düzenlenen roket hücumunda ise iki günlük 1 bebek ömrünü yitirdi ve 2 tabip yaralandı.

Rusya’nın Ukrayna çapında 10 Ekim’de başlattığı füze hücumlarından bu yana BM İnsan Hakları İzleme Misyonu tarafından doğrulanan toplam sivil can kaybı sayısı en az 77’ye, yaralı sayısı da 272’ye yükseldi.

Türk, Rusya ile Ukrayna ortasında şubattan bu yana devam eden savaşta esir düşen hem Rus hem de Ukraynalılar ile savaşa katılmayan başka şahısların “yargısız infaz edildiğine” dair argümanlar olduğuna da değindi.

Teslim olmuş askerler de dahil olmak üzere, savaşın dışında kalan bireylerin memleketler arası insancıl hukuk kapsamında korunduğuna işaret eden Türk, bunların yargısız infazının ise “savaş suçu” sayıldığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu