Ekonomi

Borusan Eşitlik Okulu toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalığı artırıyor

Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda 10 yıldır çalışmalar yürüten Borusan Holding, Borusan Eşitlik Okulu projesini hayata geçiriyor. Eşitliğe adanmış 10. yılını kutlayan kurum, hem Borusan’ın eşitlik aksiyonlarını paylaşmak hem de başta gençler olmak üzere bu hususta farkındalık kazanmak ve kendini geliştirmek isteyen şahıslarla bilgilerini, deneyim ve tecrübelerini paylaşıyor.

Toplumsal cinsiyet eşitliği farklı başlıklarda ele alınıyor

Toptalent meslek platformu iş birliği ile yürütülen projede Borusanlı istekli eğitmenler, toplumsal cinsiyet eşitliği odaklı bahis başlıklarında eğitim görüntüleri hazırladı. Dünyada ve Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitliğinde neredeyiz? Çalışma hayatında ayrımcı lisan ve davranışlardan nasıl kaçınırız? Çalışma hayatında önyargıların önüne nasıl geçeriz? Çalışma hayatına yönelik kapsayıcı tahliller nelerdir? Çalışma hayatında toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak için nasıl bir yönetişim sistemi kurmak gerekir? Toplumsal cinsiyete dayalı şiddet tipleri nelerdir? husus başlıklarının yer alacağı eğitimler Borusan Küme şirketlerinden istekli çalışanlar tarafından verilecek.

Eğitim görüntüleri Toptalent’ın eğitim platformunda 1 yıl boyunca herkese açık ve fiyatsız olarak yer alacak. Her modül sonunda iştirakçiler bir test çözecek, yüzde 80 ve üzeri oranında muvaffakiyet sağlayanlara Borusan Eşitlik Okulu Muvaffakiyet Sertifikası verilecek.

Borusan’dan şiddete sıfır tolerans

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasının önünde kıymetli bir pürüz olan şiddet konusunda da çalışmalar yürüten Borusan, 2020 yılında İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı (Business Against Domestic Violance) oluşumuna katıldı. Gerekli görülen tüm eğitimler tamamlanırken şirket içerisinde siyaset ve rehber de yayımlandı. Şiddete sıfır tolerans gösteren Borusan, Borusan Eşittir Platformu kapsamında hazırladığı Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Hane İçi Şiddet Rehberi’nde Borusan Eşittir Taahhütnamesi ve unsurlarının yanı sıra toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda bilgilere yer verdi. Rehberin ana kısmında hane içi şiddet ve şiddetin çeşitleri yer aldı. Müsaadeden ruhsal yardıma, güvenlik tedbirlerinden müracaat merkezlerine kadar tüm takviye sistemleri tanımlanırken rehberde çocuklara karşı şiddete yönelik bilgilere de değinildi.

Toplumsal cinsiyet eşitliği odaklı çalışmalarını Borusan Eşittir Platformu altında sistematik bir halde sürdüren Borusan, Küme içerisinde Borusanlıların istekli olarak yer aldığı Borusan Eşittir Komiteleri oluşturdu. Eşitlik Okulu eğitimleri de istekli Borusanlılar tarafından verilirken toplumsal cinsiyet eşitliği odaklı çalışmalar komiteler tarafından takip ediliyor ve bu tecrübelerin herkesle paylaşılması hedefleniyor.

“Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz”

Borusan Eşitlik Okulu’nun Borusan’ın toplumsal cinsiyet eşitliği alanındaki 10 yıllık deneyiminin bir yansıması olduğunu belirten Borusan Holding İnsan, Bağlantı ve Sürdürülebilirlik Küme Lideri Nursel Ölmez Ateş, “Sürdürülebilirlik odak alanlarımızı iklim, insan ve inovasyon olarak belirlerken insan başlığımız altında konumladığımız toplumsal cinsiyet eşitliği, Borusan olarak öncelik verdiğimiz konular arasında yer alıyor. Eşitliğe adanmış 10. yılımızı kutlarken hem Borusan’ın eşitlik aksiyonlarını hem de edindiğimiz tecrübe ve deneyimi paylaşmanın değerli olacağını ve bu konuda farkındalık yaratacağımızı düşünüyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu