Haber

Enkaz altında doğan bebeği binlerce kişi sahiplenmek istiyor

Suriye’nin kuzeydoğusundaki Afrin’in Cinderes ilçesinde bir enkaz altında dünyaya gelen mucize bebek, kurtarıldığında annesine göbek bağıyla bağlıydı.

Aya bebek, annesi, babası ve 4 kardeşi enkaz altında kalarak hayatını kaybetti.

Aya şu an hastanede.

Küçük bebeğe bakan çocuk doktoru Hani Marouf, “Pazartesi günü çok kötü durumda hastaneye getirildi, şişlikleri, morlukları vardı, üşüyordu ve zor nefes alıyordu”söz konusu.

Bebeğin şu an durumunun iyi olduğu belirtildi.

Aya’nın kurtarılma görüntüleri sosyal medyada geniş yankı buldu. Görüntülerde bir adamın tozla kaplı bir bebeği enkazdan çıkardığı görülüyor.

Ailenin uzak bir akrabası olan Halil el Suvaidi, Aya’yı enkazdan çıkardıktan sonra Afrin’deki bir hastaneye götürdü. Sosyal medyada binlerce kişi bebeği nasıl evlat edinebileceklerini sordu. Bir kişi “Onu evlat edinip ona güzel bir hayat yaşatmak istiyorum”ardından Kuveytli bir televizyon spikeri “Yasal süreçler atlatılırsa bu bebeğe sahip çıkmaya ve sahiplenmeye hazırım”ifadeleri kullandı.

Hastane Müdürü Dr. Attiah Khalid, dünyanın her yerinden Aya’yı sahiplenmek isteyenlerin telefonlarına ulaştığını belirtti.

Aya’dan 4 ay büyük bir bebeği de olan Halid, “Şu anda kimsenin onu evlat edinmesine izin vermeyeceğim. Uzak akrabaları dönene kadar ona kendi çocuğum gibi davranacağım.”söz konusu.

Dr. Khalid şu anda Aya’yı kendi bebeğiyle emziriyor.

Aya’nın memleketi Cinderes’te insanlar hala enkaz altında sevdiklerini arıyor.

Kasabadaki gazetecilerden biri olan Muhammed el-Adnan BBC’ye şunları söyledi: “Durum felaket. Enkazın altında çok insan var. Hala çıkaramadıklarımız var”söz konusu.

El Adnan, kasabanın yüzde 90’ının yıkıldığını ve şu ana kadar tek yardımın bölge halkından geldiğini bildirdi. Cinderes’te arama kurtarma çalışmaları Beyaz Miğferler tarafından yürütülüyor.

Muhammed El-Kamel, “Binalar çok kötü durumda olduğu için kurtarıcıların kendileri mağdur olabilir. Enkazdan az önce üç ceset çıkardık ve hala hayatta olan bir aile olduğunu düşünüyoruz. Çalışmaya devam edeceğiz.”söz konusu.

Suriye’de meydana gelen depremde şu ana kadar 3 bin kişinin hayatını kaybettiği belirtilirken, bu sayıya muhaliflerin elindeki bölgelerde ölenler dahil değil.

KAYNAK: BBC İNGİLİZCE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu