Haber

Gözü yaşlı baba 2 çocuğunu kaybetti, enkazdan geriye sadece eşyalarının kokusu kaldı

Gözü yaşlı baba 2 çocuğunu kaybetti, enkazdan geriye sadece eşyalarının kokusu kaldı

DİYARBAKIR Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremden etkilenen Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde 6 Şubat’ta 4 bina çöktü. Bu binaların enkazından geriye acı dolu hayat hikayeleri ve anılar kaldı.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan depremlerin ardından Diyarbakır’da enkaz kaldırma işlemleri tamamlanırken, enkaz altındaki eşyalar Bağlar Belediyesi tarafından toplanarak atık geliştirme merkezine getirildi. Eşyaları almaya gelen vatandaşlar duygulu anlar yaşadı. Depremde yakınlarını kaybeden vatandaşlar, hatıraları ve eşyalarıyla teselli buluyor.

Günlerce devam eden eşya toplama sürecinde önce molozlar kaldırılarak eşyalara ulaşıldı, ardından belediyeye ait araçlara yüklenen eşyalar Bağcılar Mahallesi’ndeki atık biriktirme ve toplama merkezine getirildi. Burada belediye personeli tarafından tasnif edilen eşyalar, depremde yıkılan Dündar, Serin 2, Yoldaş ve Hisami Apartmanları için ayrılan reyonlara yerleştirildi.

Enkazdan çıkarılan eşyalar arasında sporcu madalyaları, Kuran-ı Kerimler, ders kitapları ve okuma kitapları, bisikletler, çocuk oyuncakları, yatak takımları, mutfak eşyaları, kıyafet türleri, hamilelik sonuçları ve evlilik fotoğrafları yer alıyor. Tek tek temizlenip tasnif edilerek hazır hale getirilen eşyalar, hayatını kaybeden vatandaşların yakınlarına teslim ediliyor. Duygusal anlar yaşayan vatandaşlar, eşyalarını gözyaşları içinde teslim alıyor.

Eşyaların toplanmasının 10 gün içerisinde tamamlandığını belirten Bağlar Belediye Başkan Yardımcısı Ferit Tutşi, eşyaları özelliklerine göre farklı bölmelere koyduklarını söyledi.

Tutşi, “Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin ilk dakikalarından itibaren Bağlar ilçemizde enkaza ulaştık. Yakınlarına ulaştıralım diye böyle bir şey yaptık. Eşyaları topladık. Depremin ilk gününden beri burada enkaz altında bulunan eşyaları temizlik için parçalara ve hangi binadan geldiklerine ayırdık. Eşyaları toplayalı 10 gün oldu. fotoğraf. Hepsini temizleyip diğer bölmelere yerleştirdik” dedi.

Toplama alanında hayatını kaybeden vatandaşların yakınlarının hatıralarını yaşattığını belirten Tutşi, “Bu arada hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınları da gözyaşları içinde kıyafetlerini buluyor. Buradaki vatandaşlarımız da çok duygulanıyor. Bizim için çok fazla soruna neden olur. Ama en azından geride kalanlar için bir hatıra hediye ediyoruz” dedi.

6 Şubat gecesi 81 kişinin hayatını kaybettiği Serin-2 Apartmanı’nda 2 çocuğunu kaybeden acılı baba İrfan Bayancuk, çocuklarının hatırasını almaya geldiğini belirtti.

Bayancuk, “Serin-2 Apartmanı’nda oğlumu, kızımı ve ablamı kaybettim, abim ve yeğenim yaralı olarak kurtuldu. O gece ben yoktum. Çocuklarım teyzelerinde kalıyordu. Maalesef benim çocuklarım da hayatını kaybetti. Orası.”

“Çocuklarımın anılarından, elbisenin kokusunu buldum”

Çocuklarının hatıralarını bulan Bayancuk, gözyaşlarını tutamayarak, “Çocuklarımın ve kardeşimin hatırasını almaya geldim. Maddi olarak bakmıyorum bu işlere. Hepsinin farklı hatıraları var. çocuklarımın ve ablamın eşyalarını bulmayı hayal bile edemiyorum. Çok şükür belediye bu konuda çok yardımcı oldu. Çocuklarımın hatıralarından kıyafetler.” Onun kokusunu buldum.”

bozuyukajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu