Teknoloji

İngiltere’den yapay zekaya servet değerinde yatırım!

Teknoloji ilerledikçe ve yapay zeka hayatımıza daha fazla entegre olurken İngiltere, yapay zeka merkezleri ve bazı düzenlemeler için milyonlarca dolar yatırım yapmaya hazırlanıyor.

Bloomberg’e göre İngiltere, yapay zeka konusunda araştırma ve eğitim için 125 milyon doların üzerinde harcama yapmayı planlıyor.

Hükümet, Birleşik Krallık genelinde 9 yeni yapay zeka araştırma merkezi açacak. Yapay zekanın eğitim, polislik ve yaratıcı endüstrilerde sorumlu kullanımını inceleyen araştırma projelerini destekleyecek ve düzenleyicileri teknolojinin riskleri ve faydalarını yönetme konusunda eğitecek.

Bilim, Yenilik ve Teknolojiden Sorumlu Devlet Bakanı Michelle Donelan, yapay zekanın kamu hizmetlerini ve ekonomileri daha iyi hale getirme, kanser ve demans gibi hastalıklara tedavi üretme potansiyeline sahip olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz yılın kasım ayında İngiltere, yapay zeka güvenliğine adanmış ilk enstitüyü kurdu ve bahis konusunda küresel bir zirveye ev sahipliği yaptı.

Bu zirvenin ardından 25’ten fazla ülke, teknolojinin ciddi, hatta yıkıcı risklerini kabul eden Bletchley Deklarasyonu’nu imzaladı.

Aralarında Google, Microsoft ve Amazon’un da bulunduğu yapay zeka alanında önde gelen şirketlerin yöneticileri hükümetin duyurusunu memnuniyetle karşıladı.

haber-abana.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu