Ekonomi

Merkez Bankası Kapalıçarşı’dan dolar topluyor mu? Cumhurbaşkanlığından Açıklama

Döviz arzındaki sorun ve sıkı denetim uygulamaları Kapalıçarşı’yı yeniden gündeme getirdi. Özel şirketlerden, döviz borcu olan vatandaşlara ve kamuya kadar birçok alanda talep Kapalıçarşı’ya yöneldi.

“MERKEZ BANKASI DOLAR TOPLADI” İDDİASI

Ekonomim.com’dan Yener Karadeniz’in haberine göre sadece Merkez Bankası’nın her gün 5 milyar TL’yi demir sandıklarla piyasaya çıkardığı ve karşılığında 260 milyon dolar topladığı iddia edildi.

İLETİŞİM BÖLÜMÜ İDDİALARI REDDİ

Basında yer alan görüntü ve iddialara yanıt, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nden geldi. Yapılan açıklamada, “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası resmi yollarla Kapalıçarşı’dan her gün döviz topluyor” iddiasının doğru olmadığı belirtildi.

“GÖRSELDE MERKEZ BANKASI ÇALIŞANI YOKTUR”

Açıklamanın tamamı şöyle: “Söz konusu araçlar, Kapalıçarşı’da gün sonunda kuyumcular ve döviz bürolarının kasalarında bulundurmak istemedikleri nakit veya altını taşımak için kullanılan özel şirket araçlarıdır. Araçların üzerinde Emniyet Genel Müdürlüğü ve Trafik Daire Başkanlığınca ibare bulunması şartıyla “Bu kamu hizmet aracıdır” ibaresi bulundurulmaktadır.TCMB Kapalıçarşı’da herhangi bir döviz alım-satım işleminde bulunmadığından dolayı herhangi bir işlem yapılmamaktadır. Habere konu olan görüntülerde TCMB çalışanları.”

haberuzundere.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu