Teknoloji

Bir araştırma, depremlerin tahmin edilebileceğini göstermiştir.

Son zamanlarda yapılan bir bilimsel çalışma, deprem ve kozmik radyasyon arasında bir bağlantı buldu. Yani Dünya’nın stratosferinde meydana gelen bazı titreşimlerin sallanması çoktan meydana gelmiştir. haberler verdiği sanılmaktadır. Ancak depremin nerede olabileceğine dair sorular artık cevapsız.

Polonyalı araştırmacılardan oluşan bir ekip tarafından yürütülen çalışma, 50 yıllık bilgiyi analiz etti ve küresel sismik aktivitenin yoğunluğunun, yaklaşık iki haftalık bir gecikmeyle kozmik radyasyon tarafından üretilen ikincil parçacıkların yoğunluğundaki ortalama değişiklikle ilişkili olduğunu buldu. Ek olarak grup, gözlemlenen korelasyonun tamamen şans olma olasılığını dışladıklarını söyledi.

DEPREM ÖNCEDEN TAHMİN EDİLEBİLİR

Bir bağlantı doğrulanırsa, bilim adamları bunu büyük yapısal hasara ve insan kayıplarına neden olan güçlü sarsıntıları daha doğru bir şekilde tahmin etmek için kullanabileceklerini düşünüyorlar.

Kozmik Işın Son Derece Dağıtılmış Gözlemevi’nin (CREDO) koordinatörü Piotr Homola, “İlk bakışta, depremler ve kozmik radyasyon arasında bir bağlantı olduğu fikri, bize esas olarak güneşten ve derin uzaydan ulaşan ilk haliyle garip görünebilir” dedi. ). söz konusu.

DEPREM UYARI SİSTEMİNİN TEMELİ OLABİLİR

Bilim adamları, birkaç istatistiksel teknik kullanarak, incelenen dönem için, ikincil kozmik radyasyonun yoğunluğundaki değişiklikler ile dörtten büyük veya eşit olan tüm sarsıntıların genel büyüklüğü arasında bir korelasyon ortaya çıktığını buldular. Bu korelasyon ancak kozmik ışın verileri sismik bilgilerden 15 gün önce kaydırıldığında ortaya çıktı. Kozmik radyasyondaki değişikliklerin yer sarsıntılarından önce geldiği gerçeği, korelasyonun gelecekteki bir sarsıntı uyarı sistemi için temel olarak kullanılabileceğini düşündürmektedir.

DEPREMİN KONUMUNU TAHMİN EDEBİLİR MİYİM?

Bununla birlikte, grubun araştırmasında belirsiz olan şey, bu bariz korelasyonun Dünya’nın neresinde bir deprem meydana geleceğini varsaymak için kullanılıp kullanılamayacağıdır. Bunun nedeni, kozmik ışın yoğunluğundaki ve sarsıntılardaki değişikliklerin yalnızca küresel ölçekte sismik aktivite düşünüldüğünde bağımlı olmasıdır.

Homola; “Araştırmanın bu aşamasında en önemli şey, gezegenimizin yüzeyinde kaydedilen kozmik radyasyon ile depremselliği arasında bir bağlantı göstermiş olmamızdır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karapürçek Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu